Probíhající soutěže

KAREL KAHOVEC, VIKTOR SODOMA  + GEORGE AND BEATOVENS

KAREL KAHOVEC, VIKTOR SODOMA + GEORGE AND BEATOVENS

ČTVRTEK 12. BŘEZNA 2020 V 19 HOD., ADALBERTINUM, ČS. ARMÁDY 300, HK

ČESKÁ MARIÁNSKÁ MUZIKA

ČESKÁ MARIÁNSKÁ MUZIKA

SOBOTA 14. PROSINCE 2019 V 17.00 HODIN Kostel Nanebevzetí Panny Marie, Velké náměstí, Hradec Králové

ADVENTNÍ ZASTAVENÍ

ADVENTNÍ ZASTAVENÍ

1. prosince 2019 v 17.00 hodin, Městská hudební síň, Zieglerova 91, HK

EVA URBANOVÁ + MORAVSKÉ KLAVÍRNÍ TRIO

EVA URBANOVÁ + MORAVSKÉ KLAVÍRNÍ TRIO

2. PROSINCE 2019 V 19.00 HOD., ADALBERTINUM, TŘ. ČSA 300, HK

Kalendárium

 <  LISTOPAD 2019  > 
POÚT STČT SOBNE
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Doporučujeme

Moliére - LAKOMEC

zpět


Moliére  - LAKOMEC Čtvrtou premiérou Klicperova divadla v sezóně 2018/2019 bude slavná Moliérova komedie Lakomec. Tato geniální hra je i po více jak 350 letech považováno za špičku komického žánru a ze své vtipnosti a trefnosti neztrácí nic ani v dnešních dnech. Režie se ujal Michal Hába a je to jeho již druhá spolupráce s Klicperovým divadlem. Poprvé se hradeckému publiku představil výborným zpracováním současného německého dramatu Černá voda.
Moliérův Lakomec je třeskutá komedie, která s chirurgickou přesností útočí nejen na naše bránice, ale i na základní podstatu našeho chování a uvažování. Harpagonova chorobná touha po penězích a závislost na majetku je pro naši dobu příznačnější ještě více, než pro Francii za vlády Ludvíka XIV. V době, kdy je produktivita a blahobyt známkou kvalitního a úspěšného života, kdy mít dům a auto je společenskou nutností a kdy absence dovolené u moře je společností vnímána jako životní selhání, je právě tato hra léčivým balzámem, který nám umožní podívat se na věci s humorem a nadhledem. Moliér byl skvělý pozorovatel lidských neřestí a mravů, které pak se silou a drzostí sobě vlastní přenášel do svých textů. Díky němu máme skvělou možnost si v dnešní uspěchané době na chviličku sednout, vydechnout a od srdce se zasmát figurkám, kterých je i dnešní svět stále plný. Motorem této skvělé komedie jsou dva generační postoje, starý, despotický, konzervativní, proti mladému, bezohlednému a nezodpovědnému. Maniakální touha po penězích a podvod jako legitimní řešení problému je příznačný pro každou dobu. Pojďme se tomu společně s největším francouzským dramatikem vysmát i dnes!
Moliérovi hrdinové v obecné rovině myslí především nad tím, jak co nejvíce prospět sami sobě. A právě z toho pramení otázky, které nám autor hry klade: Je v bezbřehém individualismu prostor pro lásku, cit, přátelství, rodinu? A umožní nám obrovské jmění dosáhnout životního štěstí? „Moliér nepsal ani tak plnohodnotné charaktery, ale spíše personifikované lidské vlastnosti, které vykresluje v těch nejostřejších liniích až na samotné hranici absurdnosti. V naší inscenaci se zabýváme nejenom Harpagonem, ale i tím, jak zhoubný a plíživý vliv může mít právě toto ztělesněné lakomství na lidi okolo něj. Jak se jím lidé nakazí a jak jsou pak zvířecky hnáni svými touhami a potřebami, jak jdou doslova hlavou proti zdi. Jak se chovají komicky a hloupě, jak jsou vlastně směšní. Divák se pak nad jejich počínáním může smát podobně, jako když sleduje psa, který se honí za vlastním ocasem. Poznávat občas v jejich snažení sám sebe je ve výsledku ohromná legrace,“ říká o inscenaci dramaturg Martin Satoranský. „S Moliérem není od věci zvolit slovo podvratnost. Dokázal kritizovat dobové autority, nabourávat zažité stereotypy a ještě si za to nechat zaplatit i zatleskat. Příkladem za všechno mohou být konce jeho her - po sžíravé kritice přichází “konec dobrý všechno dobré” v tak nepravděpodobné konstelaci, že se člověk těžko může ubránit dojmu, že celý happyend je schválně a tedy podvratně “vylhaný”. Podvratnost v sobě nesou i promluvy jednotlivých postav. Obsahují až brechtovský sebekomentář, který může být zdrojem hereckého nadhledu a sebeironie. Zřejmě proto jsou Moliérovy hry dodnes “klasikou”, rozhodně ale ne suchou, mrtvolnou. A těžko mohou být “jen” příjemnými komediemi k pobavení. Těším se, co na naší interpretaci řeknou diváci.,“ dodává režisér Michal Hába.
Tvůrci Lakomce zvolili k této klasické látce moderní a netradiční přístup. Zároveň se, stejně jako sám velký dramatik, nechali inspirovat skvělou italskou lidovou commedií dell´arte, postavenou na výrazných typech a precizních komických výstupech, a která i Moliérovi sloužila jako bohatá studnice vtipů, gagů a komických situací.
Lakomec je jedno z nejcitovanějších a nejhranějších Moliérových děl. Zasmáli se mu už miliony lidí a uhranul i takové osobnosti, jako byl francouzský filosof Henri Bergson, spisovatel Michail Bulgakov a v neposlední řadě i „král slunce“ Ludvík XIV.
V hlavní roli hamižného Harpagona se divákům představí Filip Richtermoc, jeho děti Elišku a Kleanta hrají Kryštof Bartoš a Natálie Holíková. V roli úslužného správce Kleanta, Eliščina nápadníka, se diváci mohou těšit na Matěje Anděla a krásnou Marianu, o kterou se pere otec i syn, ztvární nová posila uměleckého souboru Anna Peřinová.  Helena Korejtková dodá půvab prohnané dohazovačce Frosině. V roli prohnaného sluhy Štiky a pana komisaře diváci uvidí Miroslava Zavičára, v roli podvodníčka Šimona a ctihodného pana Anselma pak Františka Staňka. Dobráckého kuchaře Jakuba ztělesní Zora Valchařová Poulová.
V inscenačním týmu jsou pak pravidelní spolupracovníci režiséra Michala Háby, výtvarnice Adriana Černá a hudebník Jindřich Čížek. Dramaturgem inscenace je Martin Satoranský.

Moliére
LAKOMEC
 
Režie: Michal Hába
Dramaturgie: Martin Satoranský
Výprava: Adriana Černá
Hudba: Jindřich Čížek
 
Osoby a obsazení:
 
                                                           Harpagon     Filip Richtermoc
                                                             Kleantes     Kryštof Bartoš
                                                                Eliška     Natálie Holíková
                                                                  Valér     Matěj Anděl
                                                              Mariana     Anna Peřinová
                                                              Frosina     Helena Korejtková
                                                                Jakub     Zora Valchařová-Poulová
                                       Štika / Sluha / Komisař     Miroslav Zavičár
                                       Šimon / Sluha / Anselm     František Staněk
 
Premiéra 16. března 2019 na hlavní scéně.

Všichni dobří rodáci

PAVEL GRYM

PAVEL GRYM

Náchoďák Pavel Grym (*9. 6. 1930) měl cestu ke kumštu zároveň blízkou i dalekou.

FRANTIŠEK MARTIN PELCL

FRANTIŠEK MARTIN PELCL

Klasický exemplář podoby podměstské zástavby venkovského městečka najdete na pravé straně řeky Kněžny v Rychnově. Vernakulární objekt - jak ho označují chytřejší - tvoří domek čp. 458. A pomník před ním z r. 1870 zvídavému chodci prozradí, že se zde 11. 11. 1734 narodil český vlastenec, literární vědec, pedagog a historik František Martin Pelcl.

JAN ROTH

JAN ROTH

V Náchodě se kromě slavných scenáristů a spisovatelů (Škvorecký, Blažek) narodil i významný český kameraman Jan Roth. Stalo se tak 10. listopadu 1899.

Knižní tipy

MICHAEL KOCÁB - Vabank

MICHAEL KOCÁB
Vabank

V létě roku 1989 založil skladatel Michael Kocáb spolu s novinářem Michalem Horáčkem iniciativu MOST, která si dala za cíl zprostředkovat jednání mezi komunistickou mocí a představiteli nezávislých opozičních sdružení.

AUTEM PO ČECHÁCH, MORAVĚ A SLEZSKU - Cestovní kniha + vstupenky a poukázky

AUTEM PO ČECHÁCH, MORAVĚ A SLEZSKU
Cestovní kniha + vstupenky a poukázky

Nejkrásnější místa a významné památky představuje na 180 výletních trasách nová Cestovní kniha...

RENATA ČERVENKOVÁ - Radkin Honzák – Všichni žijem v blázinci

RENATA ČERVENKOVÁ
Radkin Honzák – Všichni žijem v blázinci

„Všichni žijem v blázinci,“ tvrdí renomovaný psychiatr a psychoterapeut Radkin Honzák, muž vzdělaný a také vtipný...

Hudební tipy

SOFIA GUBAIDULINA - Complete String Quartets

SOFIA GUBAIDULINA
Complete String Quartets


Complete String Quartets

První kompletní nahrávka Sofie Gubajduliny, jedné z nejvýraznějších skladatelských osobností současnosti, která o sobě říká, že je "dcerou dvou světů, jejíž duše žije v hudbě západu i východu".

JITKA ŠURANSKÁ TRIO, SDRUŽENÍ NEZÁVISLÝCH JAZZMANŮ, ŽENSKÝ SBOR Z KUDLOVIC, RUKYNADUDY - Beránci a vlci

JITKA ŠURANSKÁ TRIO, SDRUŽENÍ NEZÁVISLÝCH JAZZMANŮ, ŽENSKÝ SBOR Z KUDLOVIC, RUKYNADUDY
Beránci a vlci


Beránci a vlci

Unikátní setkání čtyř hudebních souboru vyústilo v nádhernou akustickou nahrávku postavenou na tradičních písních Moravy.

Hradecko

Jan Blažej Santini-Aichel a východní Čechy

21.listopadu - čtvrtek


Když se řekne "to je od Santiniho", povětšinou zpozorníme a očekáváme, že uvidíme a zažijeme něco, co má punc výjimečnosti. Oprávněně. Přednáší Ing. Jiří Balský, NPÚ Josefov.

KATEŘINSKÝ JARMARK

23.listopadu - sobota


Monkey Business / Nãplavka HK

23.listopadu - sobota


Koncert skupiny Monkey Business

Tiskové zprávy

ZOO PRAHA V SOUČASNOSTI JAKO JEDINÁ V EVROPĚ ODCHOVÁVÁ MAKIHO GANZHORNOVA

ZOO PRAHA V SOUČASNOSTI JAKO JEDINÁ V EVROPĚ ODCHOVÁVÁ MAKIHO GANZHORNOVA

V pražské zoo se 15. září narodilo mládě makiho Ganzhornova. Tito primáti přitom v evropských zoologických zahradách prakticky vymizeli; v letošním roce se jediné mládě narodilo právě v Zoo Praha.

BLUESMAN – FILM (NEJEN) PRO MILOVNÍKY KYTAR A BLUES

BLUESMAN – FILM (NEJEN) PRO MILOVNÍKY KYTAR A BLUES

Billy Gibbons ze ZZ TOP nebo Eric Clapton mají jedno společné. Elektrické kytary od českého výrobce Petera Jurkoviče. Na motivy jeho příběhu vznikl film, který mimo jiné dokazuje, že blues je nejen hudebním, ale i životním stylem.

Charitativní sbírku ve prospěch dětí se syndromem krátkého střeva podpoří v OC Futurum i hráči Mountfield HK

Charitativní sbírku ve prospěch dětí se syndromem krátkého střeva podpoří v OC Futurum i hráči Mountfield HK

Rozpumpujme Vánoce! – to je název nadcházející akce inspirovaný mobilní parenterální pumpou, přístrojem, který značně zkvalitňuje život dospělým i dětem postiženým syndromem krátkého střeva.

Kalendárium

 <  LISTOPAD 2019  > 
POÚT STČT SOBNE
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Připravované akce

Kulturni akce - Adventni zpivani
Kulturní akce - ČESKÁ MŠE VÁNOČNÍ
Kulturní akce - JIŘÍ BRÁZDA: obrazy, grafika - Žena a její svět
Kulturní akce - VÁNOČNÍ VÝSTAVA českých autorů
Kulturní akce -  Adventní zastavení
Kulturní akce - HRADECKÁ NOKTURNA -  ČESKÁ MARIÁNSKÁ MUZIKA
Kulturní akce - DIVADLO DRAK LABYRINT
Kulturní akce - SLAVNÉ FILMOVÉ A MUZIKÁLOVÉ MELODIE 2

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce v Hradci Králové

Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Pořadatelé

TOPlist TOPlist