Probíhající soutěže

KAREL KAHOVEC, VIKTOR SODOMA  + GEORGE AND BEATOVENS

KAREL KAHOVEC, VIKTOR SODOMA + GEORGE AND BEATOVENS

ČTVRTEK 12. BŘEZNA 2020 V 19 HOD., ADALBERTINUM, ČS. ARMÁDY 300, HK

ČESKÁ MARIÁNSKÁ MUZIKA

ČESKÁ MARIÁNSKÁ MUZIKA

SOBOTA 14. PROSINCE 2019 V 17.00 HODIN Kostel Nanebevzetí Panny Marie, Velké náměstí, Hradec Králové

ADVENTNÍ ZASTAVENÍ

ADVENTNÍ ZASTAVENÍ

1. prosince 2019 v 17.00 hodin, Městská hudební síň, Zieglerova 91, HK

EVA URBANOVÁ + MORAVSKÉ KLAVÍRNÍ TRIO

EVA URBANOVÁ + MORAVSKÉ KLAVÍRNÍ TRIO

2. PROSINCE 2019 V 19.00 HOD., ADALBERTINUM, TŘ. ČSA 300, HK

Kalendárium

 <  LISTOPAD 2019  > 
POÚT STČT SOBNE
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Doporučujeme

Tankred Dorst - FERNANDO KRAPP MI NAPSAL DOPIS

zpět


Tankred Dorst - FERNANDO KRAPP MI NAPSAL DOPIS „Ty mě nechceš milovat? Ale to nejde! Mě nemilovat, to nejde!“
Jako pátou premiéru letošní sezony uvede Klicperovo divadlo ve Studiu Beseda drásavý milostný příběh Tankreda Dorsta FERNANDO KRAPP MI NAPSAL DOPIS. Režie se ujal Jan Holec.
„Jsi krásná jako boží pomyšlení, ano, jsi krásná, ale hlavou se ti honí tak podivné myšlenky, že tonu v úzkostech.“
„Fernando Krapp mi napsal dopis“. Titul dramatu a zároveň první věta hry. Věta, upozorňující na jisté psaní, které obdržela krásná dcera chudnoucího otce. Ten dopis jí poslal Fernando Krapp, bohatý muž s tajemnou minulostí, a oznamuje v něm, že si ji vyvolil za manželku. Bude to hra o lásce, nebo hra o manipulaci? Hra o potřebě vlastnit, nebo příběh o touze být milován? Možná nám napoví autor sám. Tankred Dorst totiž hře přiřknul ještě podtitul „Pokus o pravdu“.
Svého Fernando Krappa napsal Tankred Dorst ve spolupráci se svou životní a pracovní souputnicí Ursulou Ehler v roce 1992. Inspirací mu přitom byla novela španělského spisovatele Miguela de Unamuno z roku 1916 Celý muž. Z vášnivého příběhu tohoto významného představitele španělské literatury převzal Tankred Dorst kostru děje, základní téma i postavy. Přidal však svůj specifický stylizovaný jazyk a dramatickou stavbu narušil svými typickými komentáři. Cíleně tak narušuje očekávání diváka a v průběhu celé hry ho nechává na pochybách, kde leží nebo neleží pravda. Posílil tím samotné téma manipulace a patologii celého vztahu, který spolu Julie s Krappem prožívají.
Světová premiéra se uskutečnila v roce 1992 v Akademietheater Wien. Ta česká proběhla ještě téhož roku v režii Petra Lébla v Divadle Labyrint, a poté se inscenace Fernando Krapp mi napsal dopis stala základním kamenem repertoáru Divadla Na zábradlí. V tomto obsazení se v režii Petra Lébla objevil Bořivoj Navrátil jako Krapp, Jorga Kotrbová jako Julie a Martin Myšička coby Hrabě. Od té doby se na česká jeviště opakovaně vrací.
Kdo je Fernando Krapp? Muž stejně uhrančivý, jako nesnesitelný, muž s tajemnou minulostí a obrovským majetkem, muž silný, majetnický, krutý i milující. Muž, o němž je všeobecně známo, že dosáhne všeho, čeho si zamane. Tak to o sobě alespoň říká. Ale je tu ještě Julie. Krásná, navenek křehká, vnitřně silná, a především nenapravitelně romantická dcera zadluženého otce. Má se stát odměnou za Krappovu finanční výpomoc. Jenže Fernandovi nestačí vlastnit, Fernando chce víc, chce lásku bezpodmínečnou. A také ji dokáže získat. Protipólem tvrdého manipulativního Krappa je potom bolestínský hrabě Juan Bordavella. Poetický mluvka a snílek, který ale s Julií manipuluje možná úplně stejně. Nebo ji stejně miluje? Jak ven ze života, který se stává peklem? A jak nemilovat bezcitné lidi, kteří si bolestí bližních zahřívají svá ledová srdce?
V titulní roli Fernando Krappa uvidíme Jana Sklenáře. Jeho ženu Julii ztvární Sára Venclovská, v roli Krappova protipólu, hraběte Juana, se představí Jakub Tvrdík. V dalších rolích se můžeme těšit na Jana Bílka a Jiřího Zapletala. Režisér Jan Holec si ke spolupráci přizval scénografa Jozefa Hugo Čačka, který pro inscenaci vytvořil scénu i kostýmy, autorem hudby je David Hlaváč a dramaturgyní inscenace Jana Slouková. Premiéra se uskuteční 23. března 2019 ve Studiu Beseda.
„Drahá slečno, bylo mi řečeno, že jste nejkrásnější žena ve městě, kde jsem se nedávno usadil. Prohlédl jsem si Vás, když jste se procházela se svým otcem v parku. Je to pravda. Jste nejkrásnější. Ožením se s Vámi. Fernando Krapp.“
DRAMATURGYNĚ JANA SLOUKOVÁ O INSCENACI
„Fernando Krapp je pro mě skutečně nejvíc „pokusem o pravdu“. Sledujeme pokus o hledání pravdy z pohledu diváka, stejně jako pokus o hledání životní pravdy postav samotných. A především dramatický příběh o lásce a manipulaci. O osudovém vztahu dvou lidí, vztahu nepochopitelném, možná nezdravém, ale rozhodně pro všechny zúčastněné jediném možném. O vztahu, který všechno dává a zároveň všechno bere. Inscenovat právě tento text jsem si přála už dlouhou dobu. Přitahovala mě tato nelítostná vztahová patologie, hledání hranice opravdovosti v lásce, hledání hranice sebezničení, hledání sama sebe. Honza Holec se rozhodně stal tím správným režisérem pro tento titul, dozrál u nás také čas na ideální obsazení. Proto se na premiéru velice těším a všechny diváky srdečně zvu.“
PĚT OTÁZEK PRO REŽISÉRA INSCENACE JANA HOLCE
Proč zrovna Fernando Krapp mi napsal dopis? Co tě na této hře lákalo, jak došlo k volbě tohoto titulu? O čem je tato hra právě pro tebe?
Hru jsem poprvé četl před více než deseti lety. Od té doby jsem ji měl uloženou v šuplíku a doufal, že přijde příležitost jej znovu otevřít. Hra mě vždycky lákala svou interpretační nejednoznačností a detektivní strukturou. Když jsem název této hry vyslovil před uměleckou šéfkou Jana Sloukovou, tak okamžitě přiznala, že je to také její vysněný titul. Nebylo už třeba dál váhat. Tématicky mě nejvíce zajímá manipulace slovem a manipulace slova. Jak je pravda křehká a jak se dá jako drahokam otáčet a nahlížet z různých úhlů.
V čem jsou dramata Tankreda Dorsta specifická?
Mozaikovou strukturou, brilantním jazykem, úsporností a výborně vykreslenými postavami.
Co bylo na inscenování tohoto textu nejtěžší? A překvapilo tě něco při ponoření se do tématiky a motivů této hry?
Nejtěžší u takového typu hry je trefit správné obsazení. Nyní už mohu říct, že se nám to s Janou Sloukovou povedlo.
Jak se ti pracovalo v komornějším prostoru Besedy a v tomto velmi komorním obsazení?
Beseda je pro komorní práci ideální. Mohli jsme strávit sedm týdnů intenzivní a intimní prací, nerušeni lákadly velké scény. Tím myslím divadelní klub (smích). Díky nasazení celého týmu se mi pracovalo skvěle.
A proč by měli naši diváci na Fernando Krappa určitě přijít?
Všichni herci v této inscenaci potvrzují svou vysokou kvalitu a myslím, že jsou ve svých rolích opravdu výjimeční. Navíc se jedná o nádherný příběh, který mě na konci dojímá už při samotném čtení.

Všichni dobří rodáci

PAVEL GRYM

PAVEL GRYM

Náchoďák Pavel Grym (*9. 6. 1930) měl cestu ke kumštu zároveň blízkou i dalekou.

FRANTIŠEK MARTIN PELCL

FRANTIŠEK MARTIN PELCL

Klasický exemplář podoby podměstské zástavby venkovského městečka najdete na pravé straně řeky Kněžny v Rychnově. Vernakulární objekt - jak ho označují chytřejší - tvoří domek čp. 458. A pomník před ním z r. 1870 zvídavému chodci prozradí, že se zde 11. 11. 1734 narodil český vlastenec, literární vědec, pedagog a historik František Martin Pelcl.

JAN ROTH

JAN ROTH

V Náchodě se kromě slavných scenáristů a spisovatelů (Škvorecký, Blažek) narodil i významný český kameraman Jan Roth. Stalo se tak 10. listopadu 1899.

Knižní tipy

MICHAEL KOCÁB - Vabank

MICHAEL KOCÁB
Vabank

V létě roku 1989 založil skladatel Michael Kocáb spolu s novinářem Michalem Horáčkem iniciativu MOST, která si dala za cíl zprostředkovat jednání mezi komunistickou mocí a představiteli nezávislých opozičních sdružení.

AUTEM PO ČECHÁCH, MORAVĚ A SLEZSKU - Cestovní kniha + vstupenky a poukázky

AUTEM PO ČECHÁCH, MORAVĚ A SLEZSKU
Cestovní kniha + vstupenky a poukázky

Nejkrásnější místa a významné památky představuje na 180 výletních trasách nová Cestovní kniha...

RENATA ČERVENKOVÁ - Radkin Honzák – Všichni žijem v blázinci

RENATA ČERVENKOVÁ
Radkin Honzák – Všichni žijem v blázinci

„Všichni žijem v blázinci,“ tvrdí renomovaný psychiatr a psychoterapeut Radkin Honzák, muž vzdělaný a také vtipný...

Hudební tipy

SOFIA GUBAIDULINA - Complete String Quartets

SOFIA GUBAIDULINA
Complete String Quartets


Complete String Quartets

První kompletní nahrávka Sofie Gubajduliny, jedné z nejvýraznějších skladatelských osobností současnosti, která o sobě říká, že je "dcerou dvou světů, jejíž duše žije v hudbě západu i východu".

JITKA ŠURANSKÁ TRIO, SDRUŽENÍ NEZÁVISLÝCH JAZZMANŮ, ŽENSKÝ SBOR Z KUDLOVIC, RUKYNADUDY - Beránci a vlci

JITKA ŠURANSKÁ TRIO, SDRUŽENÍ NEZÁVISLÝCH JAZZMANŮ, ŽENSKÝ SBOR Z KUDLOVIC, RUKYNADUDY
Beránci a vlci


Beránci a vlci

Unikátní setkání čtyř hudebních souboru vyústilo v nádhernou akustickou nahrávku postavenou na tradičních písních Moravy.

Hradecko

Jan Blažej Santini-Aichel a východní Čechy

21.listopadu - čtvrtek


Když se řekne "to je od Santiniho", povětšinou zpozorníme a očekáváme, že uvidíme a zažijeme něco, co má punc výjimečnosti. Oprávněně. Přednáší Ing. Jiří Balský, NPÚ Josefov.

KATEŘINSKÝ JARMARK

23.listopadu - sobota


Monkey Business / Nãplavka HK

23.listopadu - sobota


Koncert skupiny Monkey Business

Tiskové zprávy

ZOO PRAHA V SOUČASNOSTI JAKO JEDINÁ V EVROPĚ ODCHOVÁVÁ MAKIHO GANZHORNOVA

ZOO PRAHA V SOUČASNOSTI JAKO JEDINÁ V EVROPĚ ODCHOVÁVÁ MAKIHO GANZHORNOVA

V pražské zoo se 15. září narodilo mládě makiho Ganzhornova. Tito primáti přitom v evropských zoologických zahradách prakticky vymizeli; v letošním roce se jediné mládě narodilo právě v Zoo Praha.

BLUESMAN – FILM (NEJEN) PRO MILOVNÍKY KYTAR A BLUES

BLUESMAN – FILM (NEJEN) PRO MILOVNÍKY KYTAR A BLUES

Billy Gibbons ze ZZ TOP nebo Eric Clapton mají jedno společné. Elektrické kytary od českého výrobce Petera Jurkoviče. Na motivy jeho příběhu vznikl film, který mimo jiné dokazuje, že blues je nejen hudebním, ale i životním stylem.

Charitativní sbírku ve prospěch dětí se syndromem krátkého střeva podpoří v OC Futurum i hráči Mountfield HK

Charitativní sbírku ve prospěch dětí se syndromem krátkého střeva podpoří v OC Futurum i hráči Mountfield HK

Rozpumpujme Vánoce! – to je název nadcházející akce inspirovaný mobilní parenterální pumpou, přístrojem, který značně zkvalitňuje život dospělým i dětem postiženým syndromem krátkého střeva.

Kalendárium

 <  LISTOPAD 2019  > 
POÚT STČT SOBNE
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Připravované akce

Kulturni akce - Adventni zpivani
Kulturní akce - ČESKÁ MŠE VÁNOČNÍ
Kulturní akce - JIŘÍ BRÁZDA: obrazy, grafika - Žena a její svět
Kulturní akce - VÁNOČNÍ VÝSTAVA českých autorů
Kulturní akce -  Adventní zastavení
Kulturní akce - HRADECKÁ NOKTURNA -  ČESKÁ MARIÁNSKÁ MUZIKA
Kulturní akce - DIVADLO DRAK LABYRINT
Kulturní akce - SLAVNÉ FILMOVÉ A MUZIKÁLOVÉ MELODIE 2

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce v Hradci Králové

Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Pořadatelé

TOPlist TOPlist