Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Probíhající soutěže

TONY DUCHÁČEK + GARAGE

TONY DUCHÁČEK + GARAGE

ČTVRTEK 6. SRPNA 2020 VE 20 HODIN, RESTAURACE NA SOUTOKU, U LABE 427/1, 500 02 HRADEC KRÁLOVÉ
 

KRAUSBERRY

KRAUSBERRY

RESTAURACE NA SOUTOKU, U LABE 427/1, 500 02 HRADEC KRÁLOVÉ, ČTVRTEK 16. ČERVENCE 2020 VE 20.00 HODIN

VÍTKOVO KVARTETO

VÍTKOVO KVARTETO

RESTAURACE NA SOUTOKU, U LABE 427/1, 500 02 HRADEC KRÁLOVÉ, PÁTEK 7. SRPNA 2020 VE 20 HODIN

VLADIMÍR MIŠÍK + MICHAL PROKOP

VLADIMÍR MIŠÍK + MICHAL PROKOP

25. ČERVENCE 2020 V 19.00 HODIN, LETNÍ KINO ŠIRÁK, HK

KAREL KAHOVEC, VIKTOR SODOMA  + GEORGE AND BEATOVENS

KAREL KAHOVEC, VIKTOR SODOMA + GEORGE AND BEATOVENS

STŘEDA 21. ŘÍJNA 2020 V 19 HOD., ADALBERTINUM, ČS. ARMÁDY 300, HK

Partneři Kultury Hradec

Restaurace Na Soutoku

Kalendárium

 <  ČERVENEC 2020  > 
POÚT STČT SOBNE
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Doporučujeme

Tankred Dorst - FERNANDO KRAPP MI NAPSAL DOPIS

zpět


Tankred Dorst - FERNANDO KRAPP MI NAPSAL DOPIS „Ty mě nechceš milovat? Ale to nejde! Mě nemilovat, to nejde!“
Jako pátou premiéru letošní sezony uvede Klicperovo divadlo ve Studiu Beseda drásavý milostný příběh Tankreda Dorsta FERNANDO KRAPP MI NAPSAL DOPIS. Režie se ujal Jan Holec.
„Jsi krásná jako boží pomyšlení, ano, jsi krásná, ale hlavou se ti honí tak podivné myšlenky, že tonu v úzkostech.“
„Fernando Krapp mi napsal dopis“. Titul dramatu a zároveň první věta hry. Věta, upozorňující na jisté psaní, které obdržela krásná dcera chudnoucího otce. Ten dopis jí poslal Fernando Krapp, bohatý muž s tajemnou minulostí, a oznamuje v něm, že si ji vyvolil za manželku. Bude to hra o lásce, nebo hra o manipulaci? Hra o potřebě vlastnit, nebo příběh o touze být milován? Možná nám napoví autor sám. Tankred Dorst totiž hře přiřknul ještě podtitul „Pokus o pravdu“.
Svého Fernando Krappa napsal Tankred Dorst ve spolupráci se svou životní a pracovní souputnicí Ursulou Ehler v roce 1992. Inspirací mu přitom byla novela španělského spisovatele Miguela de Unamuno z roku 1916 Celý muž. Z vášnivého příběhu tohoto významného představitele španělské literatury převzal Tankred Dorst kostru děje, základní téma i postavy. Přidal však svůj specifický stylizovaný jazyk a dramatickou stavbu narušil svými typickými komentáři. Cíleně tak narušuje očekávání diváka a v průběhu celé hry ho nechává na pochybách, kde leží nebo neleží pravda. Posílil tím samotné téma manipulace a patologii celého vztahu, který spolu Julie s Krappem prožívají.
Světová premiéra se uskutečnila v roce 1992 v Akademietheater Wien. Ta česká proběhla ještě téhož roku v režii Petra Lébla v Divadle Labyrint, a poté se inscenace Fernando Krapp mi napsal dopis stala základním kamenem repertoáru Divadla Na zábradlí. V tomto obsazení se v režii Petra Lébla objevil Bořivoj Navrátil jako Krapp, Jorga Kotrbová jako Julie a Martin Myšička coby Hrabě. Od té doby se na česká jeviště opakovaně vrací.
Kdo je Fernando Krapp? Muž stejně uhrančivý, jako nesnesitelný, muž s tajemnou minulostí a obrovským majetkem, muž silný, majetnický, krutý i milující. Muž, o němž je všeobecně známo, že dosáhne všeho, čeho si zamane. Tak to o sobě alespoň říká. Ale je tu ještě Julie. Krásná, navenek křehká, vnitřně silná, a především nenapravitelně romantická dcera zadluženého otce. Má se stát odměnou za Krappovu finanční výpomoc. Jenže Fernandovi nestačí vlastnit, Fernando chce víc, chce lásku bezpodmínečnou. A také ji dokáže získat. Protipólem tvrdého manipulativního Krappa je potom bolestínský hrabě Juan Bordavella. Poetický mluvka a snílek, který ale s Julií manipuluje možná úplně stejně. Nebo ji stejně miluje? Jak ven ze života, který se stává peklem? A jak nemilovat bezcitné lidi, kteří si bolestí bližních zahřívají svá ledová srdce?
V titulní roli Fernando Krappa uvidíme Jana Sklenáře. Jeho ženu Julii ztvární Sára Venclovská, v roli Krappova protipólu, hraběte Juana, se představí Jakub Tvrdík. V dalších rolích se můžeme těšit na Jana Bílka a Jiřího Zapletala. Režisér Jan Holec si ke spolupráci přizval scénografa Jozefa Hugo Čačka, který pro inscenaci vytvořil scénu i kostýmy, autorem hudby je David Hlaváč a dramaturgyní inscenace Jana Slouková. Premiéra se uskuteční 23. března 2019 ve Studiu Beseda.
„Drahá slečno, bylo mi řečeno, že jste nejkrásnější žena ve městě, kde jsem se nedávno usadil. Prohlédl jsem si Vás, když jste se procházela se svým otcem v parku. Je to pravda. Jste nejkrásnější. Ožením se s Vámi. Fernando Krapp.“
DRAMATURGYNĚ JANA SLOUKOVÁ O INSCENACI
„Fernando Krapp je pro mě skutečně nejvíc „pokusem o pravdu“. Sledujeme pokus o hledání pravdy z pohledu diváka, stejně jako pokus o hledání životní pravdy postav samotných. A především dramatický příběh o lásce a manipulaci. O osudovém vztahu dvou lidí, vztahu nepochopitelném, možná nezdravém, ale rozhodně pro všechny zúčastněné jediném možném. O vztahu, který všechno dává a zároveň všechno bere. Inscenovat právě tento text jsem si přála už dlouhou dobu. Přitahovala mě tato nelítostná vztahová patologie, hledání hranice opravdovosti v lásce, hledání hranice sebezničení, hledání sama sebe. Honza Holec se rozhodně stal tím správným režisérem pro tento titul, dozrál u nás také čas na ideální obsazení. Proto se na premiéru velice těším a všechny diváky srdečně zvu.“
PĚT OTÁZEK PRO REŽISÉRA INSCENACE JANA HOLCE
Proč zrovna Fernando Krapp mi napsal dopis? Co tě na této hře lákalo, jak došlo k volbě tohoto titulu? O čem je tato hra právě pro tebe?
Hru jsem poprvé četl před více než deseti lety. Od té doby jsem ji měl uloženou v šuplíku a doufal, že přijde příležitost jej znovu otevřít. Hra mě vždycky lákala svou interpretační nejednoznačností a detektivní strukturou. Když jsem název této hry vyslovil před uměleckou šéfkou Jana Sloukovou, tak okamžitě přiznala, že je to také její vysněný titul. Nebylo už třeba dál váhat. Tématicky mě nejvíce zajímá manipulace slovem a manipulace slova. Jak je pravda křehká a jak se dá jako drahokam otáčet a nahlížet z různých úhlů.
V čem jsou dramata Tankreda Dorsta specifická?
Mozaikovou strukturou, brilantním jazykem, úsporností a výborně vykreslenými postavami.
Co bylo na inscenování tohoto textu nejtěžší? A překvapilo tě něco při ponoření se do tématiky a motivů této hry?
Nejtěžší u takového typu hry je trefit správné obsazení. Nyní už mohu říct, že se nám to s Janou Sloukovou povedlo.
Jak se ti pracovalo v komornějším prostoru Besedy a v tomto velmi komorním obsazení?
Beseda je pro komorní práci ideální. Mohli jsme strávit sedm týdnů intenzivní a intimní prací, nerušeni lákadly velké scény. Tím myslím divadelní klub (smích). Díky nasazení celého týmu se mi pracovalo skvěle.
A proč by měli naši diváci na Fernando Krappa určitě přijít?
Všichni herci v této inscenaci potvrzují svou vysokou kvalitu a myslím, že jsou ve svých rolích opravdu výjimeční. Navíc se jedná o nádherný příběh, který mě na konci dojímá už při samotném čtení.

Všichni dobří rodáci

JAN OPOLSKÝ

JAN OPOLSKÝ

Spisovatel, kterého si vážil kritik F. X. Šalda nebo básník Jiří Orten, se narodil 15. července 1875 v Nové Pace.

IRMA GEISSLOVÁ

IRMA GEISSLOVÁ

Přiznám se hned, že mi jméno dnešní osobnosti nic neříkalo.

MARIE SEDLÁČKOVÁ - SERBOUSKOVÁ

MARIE SEDLÁČKOVÁ - SERBOUSKOVÁ

Dnešním výročím potěšíme či možná inspirujeme k víkendovému výletu zejména něžné pohlaví.

Hradecko

Příměstský tábor - Vodní polo v Hradci Kralové

13.července - pondělí


Prožij s námi aktivně část letních prázdnin. Máš jedinečnou příležitost si vyzkoušet vodní pólo a jiné sporty.

Hradecké nábřeží gurmánů - Chuť léta

18.července - sobota


Opět se potkáme ve společnosti skvělého jídla, hudebních vystoupení a gastronomických zážitků v samém centru města!

NOVA CUP 2020 - Segafredo Sahara Race

07.srpna - pátek


Jedinečná sportovní akce v písečném lomu Marokánka. Start a cíl závodu proběhne v písníku Marokánka, který je součástí Městských lesů Hradec Králové.

Tiskové zprávy

FESTIVAL COLOUR MEETING ZVE DO POLIČKY  NA HUDBU I DIVADLO

FESTIVAL COLOUR MEETING ZVE DO POLIČKY NA HUDBU I DIVADLO

Na hudbu a divadlo nejen tuzemské scény zve posedmnácté festival Colour Meeting. Pod středověkými hradbami vystoupí ve dnech 24. - 25. července silné ženské písničkářské osobnosti - Lenka Dusilová, Katarzia, Amelie Siba, vítězka soutěže 1Band2Play, na cenu Vinyl nominovaná Palma nebo turecká zpěvačka Ilaey. S novými alby dorazí Bert & Friends, slovenský rapper Čavalenky, písničkář David Pomahač, legendární Hm… a také festivalové překvapení, bosenská hvězda Dubioza Kolektiv, vyprodávající haly a stadiony napříč kontinentem.

KONCERT VÍTKOVA KVARTETA NA SOUTOKU SE TENTO TÝDEN NEKONÁ, NOVÝ TERMÍN JE PÁTEK 7. SRPNA

KONCERT VÍTKOVA KVARTETA NA SOUTOKU SE TENTO TÝDEN NEKONÁ, NOVÝ TERMÍN JE PÁTEK 7. SRPNA

Koncert Vítkova kvarteta v restauraci Na Soutoku, plánovaný na tento čtvrtek 9. července od 20 hodin, se z důvodu náhlého onemocnění leadera a zpěváka Jiřího Růžka
PŘESUNUJE NA PÁTEK 7. SRPNA OD 20.00 HODIN.
Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti.

KONCERT VÍTKOVA KVARTETA NA SOUTOKU SE TENTO TÝDEN NEKONÁ

KONCERT VÍTKOVA KVARTETA NA SOUTOKU SE TENTO TÝDEN NEKONÁ

Koncert Vítkova kvarteta v restauraci Na Soutoku, plánovaný na tento čtvrtek 9. července od 20 hodin, se z důvodu náhlého onemocnění leadera a zpěváka Jiřího Růžka ruší. Pořadatelé o náhradním termínu vystoupení budou včas informovat.

Kalendárium

 <  ČERVENEC 2020  > 
POÚT STČT SOBNE
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Připravované akce

Kulturní akce - Hvězdy swingu
Kulturní akce - Ú S M Ě V Y   2 0 2 0
Kulturní akce - Program koncertů 2020
Kulturní akce - Letní kino širák program červenec 2020
Kulturní akce - DIVADLO DRAK LABYRINT
Kulturní akce - Hradecké nábřeží gurmánů

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce v Hradci Králové

Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Pořadatelé

TOPlist TOPlist