Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
MENU: FOQL, Lišaj, Thistle
04.06.2019

V průběhu několika posledních let vydala Justyna Banaszczyk alias FOQL působivé množství hudby na všemožných médiích a u takových labelů jakými jsou například New York Haunted, Always Human Tapes, Gooiland Elektro či Pointless Geometry. Tato polská umělkyně stojící za mezinárodním uměleckým kolektivem Oramics, sdružující rozličné hudební projekty mj. Mala Herba, Avtomat, Monster či ISNT, vydala v březnu tohoto roku u CGI Records z Atlanty aktuální album Dupster diving know-how. Na této kolekci špinavého zvuku, noisu a “zvukového odpadu“, který titul tohoto alba zmiňuje, se podílela podílela běloruská djka a producentka Elena Sizowa či hudebník a vizuální umělec Bartosz Zaskórski z projektu Mchy i Porosty.
Hypnotický a nekonvenční hudební styl FOQL vychází z jejích temných industriálních kořenů. Díky své slabosti pro experimenty, neprozkoumaná a ta nejvíc novátorská zákoutí taneční hudby, se Justyna vyhýbá zvedeným hudebním postupům, což je také zřetelně slyšet během jejích živých vystoupení. Žánrový mix, kterým se prezentuje je oscilací mezi tribálními rytmy, industriálem, acidovými sekvencemi řádně ostrých synťáků či dekonstruovaným technem a jistě bude skvělou tečkou příštího MENU.
Mikuláš Odehnal alias Lišaj je považován za skrytý klenot české experimentální scény. Umělec vycházející z dnes již nefungujího kolektivu LES, již svým debutovým EP Szara, který vyšel v roce 2015 na kazetě labelu Genot Centre/Cosmic Sans, objevuje rozměrnou dimenzi svého vlastního hudebního vesmíru, jenž obohacuje pomalými beaty, éterickýy rapem a vokály v pozadí valivé masy hluku. Ve spojení s vizuály Šimona Levitnera se jeho vystoupení stala komplexním audiovizuálním zážitkem s jehož opakováním Mikuláš nikdy nikterak nespěchal.
Nové album Mezina (Genot Centre, 2018) tento slezský hudebník vystavěl především na terénních nahrávkách a táhlých dronech, kontinuálně navazuje na debutové EP. Obsahuje droneové textury, field recordings, pomalé beaty i znepokojující noise a volné proplouvání mezi žánry. Lišajova hudba je do značné míry abstraktní, ale zpravidla vychází z konkrétních zvuků. Živé provedení této nahrávky v prostorách bývalé barokní kaple slibuje být opět nezapomenutelným zážitkem.
Projekt Thistle hudebního producenta a člena NONA records Matěje Kotoučka (mj. Sky to Speak) a finského hudebníka, performera a dokumentaristu Sima Hakalista se pohybuje na pomezí snu a reality. Thistle hrají hudbu, která vzniká jejich společnou improvizací. Duo, jenž se loni vynořilo ze scény kolem kolektivu AVA , si už stihlo zahrát třeba před Emptyset v Anežském klášteře a v současnosti se intenzivně hlásí o pozornost. Jejich hudební vystoupení jsou především syntetizátorovými seancemi, které nabývají až šamanistických rozměrů, a do kterých promlouvají také Simovi housle nebo terénní nahrávky. Jako hlavní nástroj využívají především modulární syntezátory a vytváří plnohodnotnou zvukovou laboratoř, ve které umě manipulují s obskurními samply a smyčkami. Každý jejich živý set se přizpůsobuje prostoru vystoupení a výsledek je vždy velmi působivý. Hypnotické rytmy, drones, nekonečná arpeggia nebo nalezené zvuky a field recording, to vše v jednom tavícím kotli.
Akce se koná s podporou Statutárního města Hradec Králové.
Odkazy:
FOQL
https://www.oramics.pl/foql
https://soundcloud.com/foql
https://vimeo.com/search?q=foql
Lišaj
https://genot.bandcamp.com/album/mezina
https://shmyzem.bandcamp.com/
https://www.youtube.com/watch?v=z4_c6ZS5aXI
https://www.youtube.com/watch?v=dhF_4uqZ5xY
Thistle
https://thistle7.bandcamp.com/album/sarj...
https://www.facebook.com/ttthistle/
Všichni dobří rodáci

JOSEF ŠTOLBA
"Kdyby byly úsudky žen o ženách pravé, nebylo by na světě ani jediné krásné ženy."
On to byl fífák, pan spisovatel a doktor práv Štolba.

BOHUMÍR KRYL
Karla Kryla známe všichni. Ale kdo ví o Bohumíru Krylovi? Nejde o písničkářova otce, respektovaného prvorepublikového knihtiskaře. Bohumír Kryl, "Caruso kornetu", přišel na svět 2. května 1875 v Hořicích.
Tiskové zprávy

Festival Rock for People přidává doprovodný program, nabídne Hyde Park Civilizace, Losers Cirque Company nebo Prague Burlesque
Festival Rock for People, který v hradeckém Parku 360 od 11. do 15. června přivítá přes 150 hudebních shows, oznamuje doprovodný program.

JAROVÍN 2025 DOHODNOCEN
JAROVÍN, tradiční národní soutěž perlivých a růžových vín právě vybrala nejlepší domácí vína v osmi kategoriích. Odborná komise ve Velkých Pavlovicích hodnotila celkem 180 vín přihlášených 86 vinaři – a absolutní vítězství si odnesla Frankovka blanc de noir frizzante 2024, moravské zemské víno, VÍNO ZBOROVSKÝ 92,8 bodů.

JAZZOVÉ TÓNY OPĚT ROZEZVUČÍ MASARYKOVO NÁMĚSTÍ
Tradiční přehlídka jazzu nabídne Laca Decziho, Anitu Soul i Originální pražský synkopický orchestr.