Probíhající soutěže

KAREL KAHOVEC, VIKTOR SODOMA  + GEORGE AND BEATOVENS

KAREL KAHOVEC, VIKTOR SODOMA + GEORGE AND BEATOVENS

ČTVRTEK 12. BŘEZNA 2020 V 19 HOD., ADALBERTINUM, ČS. ARMÁDY 300, HK

ČESKÁ MARIÁNSKÁ MUZIKA

ČESKÁ MARIÁNSKÁ MUZIKA

SOBOTA 14. PROSINCE 2019 V 17.00 HODIN Kostel Nanebevzetí Panny Marie, Velké náměstí, Hradec Králové

ADVENTNÍ ZASTAVENÍ

ADVENTNÍ ZASTAVENÍ

1. prosince 2019 v 17.00 hodin, Městská hudební síň, Zieglerova 91, HK

EVA URBANOVÁ + MORAVSKÉ KLAVÍRNÍ TRIO

EVA URBANOVÁ + MORAVSKÉ KLAVÍRNÍ TRIO

2. PROSINCE 2019 V 19.00 HOD., ADALBERTINUM, TŘ. ČSA 300, HK

Kalendárium

 <  LISTOPAD 2019  > 
POÚT STČT SOBNE
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Doporučujeme

Jubilejní Jazz Goes to Town přivezl do Hradce umělce ze čtyř kontinentů, 26. ročník připraví nový dramaturg

zpět


Jubilejní Jazz Goes to Town přivezl do Hradce umělce ze čtyř kontinentů, 26. ročník připraví nový dramaturg Hudebníci ze čtyř kontinentů a dvaceti zemí světa v pěti festivalových dnech. Tuzemské hvězdy i české premiéry zahraničních umělců. Workshop klavírní tvorby s Beatou Hlavenkovou, pouliční koncert nizozemské formace The Zebra Street Band a jeden z prvních koncertů Binkera Goldinga po vydání jeho nejnovějšího alba. Takový byl 25. ročník festivalu Jazz jde městem / Jazz Goes to Town, který 8.–12. 10. 2019 proběhl na osmi místech po celém Hradci Králové i v samotných ulicích města.
 
Většina umělců se na letošním ročníku festivalu představila v české premiéře. Zahájení ve Studiu Beseda obstaral mezinárodním oktet Didrik Ingvaldsen Ensemble, který divákům nabídl nevšední průnik skandinávské, berlínské a české jazzové scény. Festival se na konci týdne do Studia Beseda vrátil, energický závěr pětidenní akce zde patřil patnáctičlennému severskému bigbandu s názvem Paal Nilssen-Love’s Large Unit.
 
Mezi divácky nejúspěšnější patřil dvojkoncert kvartetu Binker Golding’s Band britského saxofonisty Binkera Goldinga a polského kvintetu Wojteka Mazolewskiho, který se řadí k aktuální špičce polského moderního jazzu. Binker Golding je držitelem několika ocenění za svou tvorbu (MOBO Best Jazz 2015, Jazz FM Award, Parliamentary Jazz Award) a na Jazz Goes to Town představil své nové album v kině Bio Central.
Podobný úspěch sklidila i energická trojice Digital Primitives, jehož ústřední postava Cooper-Moore je jednou z nejvýraznějších osobností nezávislé newyorské jazzové scény. Organizátorům se po několika letech podařilo skloubit časové možnosti tohoto jedinečného tria s termínem festivalu a posluchači jeho účast patřičně ocenili závěrečným potleskem vestoje.
 
Za tuzemské umělce sklidila výrazný úspěch především skladatelka a zpívající pianistka Beata Hlavenková. Prostory showroomu hradeckéPETROF Gallery byly kompletně zaplněny, organizátoři museli dokonce navýšit kapacitu sálu a přidat místa k sezení, aby mohlo být uspokojeno více návštěvníků festivalu.
 
Zájem široké veřejnosti vzbudil také pouliční koncert holandských The Zebra Street Band, kteří prováděli návštěvníky po jednotlivých koncertech během pátečního programu. Během hudební produkce v ulicích Hradce Králové nalákali kolemjdoucí, kteří se připojili do průvodu a účastnili se dalšího festivalového programu. Své celodenní vystoupení zakončili v NãPLAVKA café & music bar, kde druhý den festivalu vystoupili také další ze zástupců české jazzové scény, formace mladých jazzmanů Pavel Zlámal & PQ pod vedením zkušeného saxofonisty Pavla Zlámala.
 
Festival kromě pouličního koncertu opět nabídl ve svém programu vystoupení v netradičních prostorách. Česká kapela Jungle Debris se představila v Restauraci Černý kůň, festival zavítal také do Sboru kněze Ambrože (Michael Moore & Ziv Taubenfeld), Městské hudební síně (Klaus Kugel & Pavel Hrubý) nebo Galerie moderního umění, kde svoje putovní vystoupení zahájili zmiňovaní The Zebra Street Band.
 
„Na festivalu jsme letos přivítali celkem 67 hudebníků. 26. ročník proběhne v Hradci Králové od 6. do 10. října 2020. Od příštího ročníku dochází ke změně v našem týmu. Dosavadního dramaturga Zdeňka Závodného nahradí Michal Wróblewski, kterého jsme vybrali v rámci výběrového řízení letos na jaře,” doplňuje Barbora Hodonická, ředitelka neziskovky kontrapunkt, která festival pořádá.
Děkujeme všem interpretům, návštěvníkům, našim partnerům a v neposlední řadě Zdeňkovi Závodnému za spolupráci v uplynulých letech.
 
Kompletní program a další informace naleznete na webu festivalu www.jgtt.cz.
 
Sledovat nás můžete také na FACEBOOKUa INSTAGRAMU.

Všichni dobří rodáci

PAVEL GRYM

PAVEL GRYM

Náchoďák Pavel Grym (*9. 6. 1930) měl cestu ke kumštu zároveň blízkou i dalekou.

FRANTIŠEK MARTIN PELCL

FRANTIŠEK MARTIN PELCL

Klasický exemplář podoby podměstské zástavby venkovského městečka najdete na pravé straně řeky Kněžny v Rychnově. Vernakulární objekt - jak ho označují chytřejší - tvoří domek čp. 458. A pomník před ním z r. 1870 zvídavému chodci prozradí, že se zde 11. 11. 1734 narodil český vlastenec, literární vědec, pedagog a historik František Martin Pelcl.

JAN ROTH

JAN ROTH

V Náchodě se kromě slavných scenáristů a spisovatelů (Škvorecký, Blažek) narodil i významný český kameraman Jan Roth. Stalo se tak 10. listopadu 1899.

Knižní tipy

MICHAEL KOCÁB - Vabank

MICHAEL KOCÁB
Vabank

V létě roku 1989 založil skladatel Michael Kocáb spolu s novinářem Michalem Horáčkem iniciativu MOST, která si dala za cíl zprostředkovat jednání mezi komunistickou mocí a představiteli nezávislých opozičních sdružení.

AUTEM PO ČECHÁCH, MORAVĚ A SLEZSKU - Cestovní kniha + vstupenky a poukázky

AUTEM PO ČECHÁCH, MORAVĚ A SLEZSKU
Cestovní kniha + vstupenky a poukázky

Nejkrásnější místa a významné památky představuje na 180 výletních trasách nová Cestovní kniha...

RENATA ČERVENKOVÁ - Radkin Honzák – Všichni žijem v blázinci

RENATA ČERVENKOVÁ
Radkin Honzák – Všichni žijem v blázinci

„Všichni žijem v blázinci,“ tvrdí renomovaný psychiatr a psychoterapeut Radkin Honzák, muž vzdělaný a také vtipný...

Hudební tipy

JITKA ŠURANSKÁ TRIO, SDRUŽENÍ NEZÁVISLÝCH JAZZMANŮ, ŽENSKÝ SBOR Z KUDLOVIC, RUKYNADUDY - Beránci a vlci

JITKA ŠURANSKÁ TRIO, SDRUŽENÍ NEZÁVISLÝCH JAZZMANŮ, ŽENSKÝ SBOR Z KUDLOVIC, RUKYNADUDY
Beránci a vlci


Beránci a vlci

Unikátní setkání čtyř hudebních souboru vyústilo v nádhernou akustickou nahrávku postavenou na tradičních písních Moravy.

MICHAEL ŽANTOVSKÝ - Havel

MICHAEL ŽANTOVSKÝ
Havel


Havel

Mezinárodní knižní bestseller Michaela Žantovského HAVEL vychází v audio podobě v podání autora, Jana Vondráčka a Zuzany Stivínové.

Hradecko

Beseda s Michaelou Klevisovou

18.listopadu - pondělí


Zveme vás na besedu s Michaelou Klevisovou, jednou z nejlepších českých spisovatelek detektivek, novinářkou a dvojnásobnou držitelkou Ceny Jiřího Marka za nejlepší detektivní knihu roku.

Malý hudební průvodce českými dějinami

20.listopadu - středa


Komentované hudební pásmo od Přemyslovců až k protektorátnímu roku 1939 prezentované hudebním souborem Ostravská bandaska.

Jan Blažej Santini-Aichel a východní Čechy

21.listopadu - čtvrtek


Když se řekne "to je od Santiniho", povětšinou zpozorníme a očekáváme, že uvidíme a zažijeme něco, co má punc výjimečnosti. Oprávněně. Přednáší Ing. Jiří Balský, NPÚ Josefov.

Tiskové zprávy

BLUESMAN – FILM (NEJEN) PRO MILOVNÍKY KYTAR A BLUES

BLUESMAN – FILM (NEJEN) PRO MILOVNÍKY KYTAR A BLUES

Billy Gibbons ze ZZ TOP nebo Eric Clapton mají jedno společné. Elektrické kytary od českého výrobce Petera Jurkoviče. Na motivy jeho příběhu vznikl film, který mimo jiné dokazuje, že blues je nejen hudebním, ale i životním stylem.

Charitativní sbírku ve prospěch dětí se syndromem krátkého střeva podpoří v OC Futurum i hráči Mountfield HK

Charitativní sbírku ve prospěch dětí se syndromem krátkého střeva podpoří v OC Futurum i hráči Mountfield HK

Rozpumpujme Vánoce! – to je název nadcházející akce inspirovaný mobilní parenterální pumpou, přístrojem, který značně zkvalitňuje život dospělým i dětem postiženým syndromem krátkého střeva.

Festival nezávislé filmové tvorby Cinema Open oslaví 10 let

Festival nezávislé filmové tvorby Cinema Open oslaví 10 let

Festival nezávislé filmové tvorby Cinema Open letos oslaví 10 let od svého založení. Ve dnech 29. a 30. listopadu se královéhradecké kino Bio Central stane útočištěm filmové produkce, kterou návštěvník běžně v kinosálech neuvidí.

Kalendárium

 <  LISTOPAD 2019  > 
POÚT STČT SOBNE
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Připravované akce

Kulturní akce - SLAVNÉ FILMOVÉ A MUZIKÁLOVÉ MELODIE 2
Kulturní akce - DIVADLO DRAK LABYRINT
Kulturní akce - JIŘÍ BRÁZDA: obrazy, grafika - Žena a její svět
Kulturní akce -  Adventní zastavení
Kulturní akce - HRADECKÁ NOKTURNA -  ČESKÁ MARIÁNSKÁ MUZIKA

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce v Hradci Králové

Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Pořadatelé

TOPlist TOPlist