Kalendárium akcí
Doporučujeme kulturní akce
KRAJINA SKRYTÁ UVNITŘ SVĚTA – OBRAZY ORLICKÝCH HOR
04.11.2019

Tajemná smrková zákoutí i pohledy na malebné vesničky v podhůří. Exkurz do světa svébytné krajiny Orlických hor a její umělecké reflexe nabízí nová výstava Krajina skrytá uvnitř světa – Obrazy Orlických hor, která bude zahájena ve čtvrtek 14. listopadu v 17:30 v Galerii moderního umění v Hradci Králové.
Ochoz čtvrtého patra galerie se od poloviny listopadu do začátku února promění na procházku po stopách umělců, které inspirovalo území Orlických hor. Vztah člověka a přírody to je téma, které se dnes zdá býti více aktuální než kdykoliv předtím. Jak se proměnily Orlické hory v průběhu několika desítek let? Umíme se ještě vůbec zastavit a jen tiše vychutnávat krásy přírody? V krajině skryté uvnitř světa najdeme průhledy hlubokým lesem, pohledy do ztemnělého stromoví, cesty klikatící se mezi poli, horské paseky, potoky, vesnické chalupy a další každodenně prožívané skutečnosti, které zachytilo ve svých dílech několik generací výtvarných umělců, jež se narodili, žili či přijížděli malovat a tvořit právě sem do Orlických hor a jejich podhůří. Zdejší hornatá krajina se jim svojí vizualitou a přírodní atmosférou stala od padesátých let 19. století inspirací a zůstala jí po celé 20. století, kdy se postupně přiřadila mezi nejvýraznější regiony pevně spjaté s českým krajinářstvím.
Výstava nesoucí název Krajina skrytá uvnitř světa – Obrazy Orlických hor připravená Galerií moderního umění v Hradci Králové ve spolupráci s regionálními institucemi mapuje umělecko-historický vývoj krajinářství Orlických hor s důrazem na výrazné umělecké individuality a reflektuje pestrou síť vztahů a tvůrčích vazeb mezi jednotlivými umělci s ohledem na jejich umělecká východiska.
„Naším záměrem je poukázat na rozmanitost tvůrčích pohledů na krajinu, navodit atmosféru vhodnou k bilancování proměny prostředí, ve kterém žijeme, a k zamyšlení o časech minulých, přítomných a budoucích, připomenout naše kulturní dědictví. Prezentovaný příběh je otevřen pro každého, kdo v něm chce číst, hledat a objevovat vlastní souvislosti prostřednictvím výtvarného umění,“ shrnuje výstavu kurátorka Klára Zářecká. Nechte si ujít jedinečnou možnost putovat po krajinách skrytých uvnitř světa i srdcí umělců napříč časem a výtvarnými směry.
K umělcům-krajinářům, jejichž díla jsou zastoupena na výstavě, patří Viktor Faltis, Alois Fišárek, Vladimír Hanuš, Miloslav Hégr, Oldřich Hlavsa, Miloslav Holý, Václav Hrbek, Josef Hubáček, Antonín Hudeček, Jiří Hudeček, Dana Jandová, Dagmar Junek Hamsíková, Jiří Kaloč, Robin Kaloč, Alois Kalvoda, Miroslava Kocmanová-Perná, Václav Korejz Blatinský, Alois Krčmář, Leoš Kubíček, Aleš Lamr, Milan Langer, Herbert Garrigue Masaryk, Julius Edvard Mařák, Otakar Nejedlý, Bedřich Piskač, Emil Arthur Pitterman-Longen, František Ronovský, Vojtěch Sedláček, Antonín Slavíček, Helena Slavíková, Dana Sokolová, Jan Steklík, Antonín Střížek, Jindřich Šimek, Václav Špála, Josef Štolovský, Jan Trampota, Vratislav Trampota, Richard Wiesner, Jarmila Zábranská – Sychrová, Bořivoj Žufan a další.
Základní informace o výstavě
Termín konání
15. listopadu 2019 – 2. února 2020
Zahájení výstavy
Vernisáž se koná ve čtvrtek 14. listopadu 2019 v 17:30 hodin.
Místo konání
Galerie moderního umění v Hradci Králové
Velké náměstí 139/140
500 03 Hradec Králové
www. galeriehk.cz
Otevírací doba
každý den mimo pondělí 10–18 hodin
Vstupné na výstavu
Dospělí 60 Kč, rodinné vstupné 100/50 Kč, senioři, ZTP, studenti do 26 let 30 Kč
Kurátorka výstavy
Mgr. et Mgr. Klára Zářecká, Ph.D.
Odborná spolupráce
Mgr. Vlastislav Tokoš, Bc. Anna Zemanová
Instalace výstavy ve spolupráci
Miroslav Podhrázský, Josef Zavoral, Anna Benešová
Kontakt pro novináře
komunikace@galeriehk.cz, klarazarecka@email.cz
Doprovodný program
V rámci doprovodného programu proběhnou přednášky, workshopy i hudební performance, jejich termíny i anotace budou postupně uveřejňovány na webu a facebookové stránce galerie.
4. prosinec 2019 - středa v 17 hodin
KRAJINA SKRYTÁ UVNITŘ SVĚTA – OBRAZY ORLICKÝCH HOR,
Komentovaná prohlídka výstavy s kurátorkou Klárou Zářeckou
Všichni dobří rodáci

JOSEF LADISLAV TURNOVSKÝ
Mnozí obrozenci pokládali na oltář vlasti kruté oběti. Tu asi nejkurióznější - své staromládenectví - věnoval Čechám Josef Ladislav Turnovský. Kdysi hrdina, dnes figurka našich dějin pochází ze Sobotky

JIŘÍ STANISLAV GUTH-JARKOVSKÝ
Nejslušnější ze všech slušných občanů Heřmanova Městce spatřil světlo světa 23. ledna 1861. Jmenoval se tehdy jen Jiří Guth.

KAREL KAZBUNDA
Karel Kazbunda, vynikající, leč dlouhá léta umlčovaný historik, se narodil v Jičíně 24. ledna 1888.
Tiskové zprávy

Červený Kostelec ožije 26. ročníkem divadelního festivalu
Již 26. ročník festivalu činoherního a hudebního divadla proběhne v Červeném Kostelci 16.-19.února. Krajská postupová přehlídka přivítá jedenáct amatérských souborů, které uvedou to nejlepší z jejich loňské produkce. V programu si své najdou diváci klasických kusů z pera Gogola, Moliéra i Čapka, ale také ti, kterým není cizí současná dramatika nebo autorské divadlo. O tom, kdo zvítězí a postoupí do celorepublikové přehlídky, rozhodne odborná porota, ve které zasednou profesionálové z DAMU a JAMU i další divadelní odborníci.

O pololetních prázdninách vyrazte na Čtyřlístek
Oblíbené rodinné představení Čtyřlístek se v Klicperově divadle dočká v sobotu 4. února od 17:30 mimořádného uvedení. U příležitosti pololetních prázdnin přidalo divadlo na hrací plán další reprízu. Po jejím skončení bude navíc následovat autogramiáda herců.

Klicperovo divadlo uvede naposledy Ženitbu
Klicperovo divadlo čekají v únoru dvě derniéry. První z nich se uskuteční ve čtvrtek 2. února, kdy divadlo naposledy odehraje slavnou komedii o touze prolomit samotu - Ženitbu.