Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
Nové výstavy v Galerii moderního umění v Hradci Králové
10.03.2025

Součástí výstavy Jak sbírat umění: příběh Karla Tutsche (28/04/24–12/10/25) jsou dvě obměnné expozice, pro něž byly vyhrazeny speciální výstavní prostory – Kabinet sběratele a Galerie Na bidýlku II.
Kabinet sběrateleseznamuje návštěvníka se začátky sběratelství Karla Tutsche skrze první sekci exlibris – kolekci drobné účelové grafiky. Od čtvrtka 13. března zde budou k vidění práce na papíře Jiřího Sopka. Vystaveny budou akvarely, barevné tuše i dřevořezy. Výstavu připravila kurátorka a vedoucí odborného oddělení GMU Petra Příkazská.
Malíř, kreslíř, ilustrátor, sochař, scénický výtvarník a pedagog Jiří Sopko (* 1942) je jedním z významných představitelů tzv. nové figurace, která se formovala na sklonku 60. let 20. století jako protiváha všudypřítomné abstraktní tvorby. „Proti existenciální melancholii předcházející umělecké generace Sopko ve svých dílech staví absurdní dramata podaná s notnou dávkou ironie a v zářivých exotických barvách.“ poznamenává kurátorka výstavy Petra Příkazská. Sopko krátce působil na pražské AVU jako asistent (1969–1971), po nucené pauze v době normalizace převzal vedení ateliéru Malba I (1990–2002) a později zastával funkci rektora (2002–2010).
Díla Jiřího Sopka patřila k jedněm z prvních významnějších akvizic Karla Tutsche, které sběratel učinil již v průběhu 70. let 20. století, a svými nákupy tak podpořil autora, jenž se, podobně jako řada dalších, ocitl v normalizačním vakuu bez možnosti prodávat a vystavovat. Ve sbírce je uloženo úctyhodných 71 prací z let 1969–1991.
Galerie Na bidýlku IIprezentuje cyklus komorních výstav nejmladší generace autorů, současných studentů či absolventů z ateliérů výtvarných škol. Kurátoři tak v novém kontextu oživují základní Tutschovu strategii, jíž bylo právě objevování a prezentace prací dosud neznámých výtvarníků. Nová výstava představí Lucii Bečvářovou a její výstavu Žuži prezentující tvorbu autorky v širším kontextu ve formě upcyklovaných objektů, soch z těsta, ale i klasickou podobu sochy ve formě site specific instalace.
Lucie Bečvářová (* 1996) je absolventkou navazujícího magisterského programu Akademie výtvarného umění v Praze v ateliéru Figurální socha a medaile pod vedením Vojtěcha Míči a absolventkou bakalářského programu v ateliéru Kresba Fakulty umění na Ostravské univerzitě.
„Dlouhodobým zájmem autorky je téma péče, rovnoprávnosti a spolupráce. Ve své diplomové práci se zaměřila na tvorbu rámů pro obrazy odlišných autorů z různých zdrojů.“doplňuje kurátorka výstavy Anna Horák Zemanová. Obě výstavy zůstanou k vidění do 11. května 2025.
Výstava Jak sbírat umění: příběh Karla Tutsche (28/04/24–12/10/25)je pokusem o rekonstrukci Tutschovy cesty od amatérského sběratele drobné grafiky a exlibris k uznávanému znalci a majiteli jedné z nejvýznamnějších sbírek své doby u nás. Vystaveno je více než 300 děl a expozice návštěvníkovi zároveň představuje pravidla, kterými se při tvorbě své sbírky řídil sám Karel Tutsch. Jeho dlouhodobý zájem a přehled o umění ho dovedl až na vrchol, kdy dokázal sestavit sbírku obsahující umělecká díla, která dohromady vytváří subjektivní a tím i neopakovatelnou encyklopedii českého umění od poloviny 60. let do počátku milénia.
Sbírka je výjimečná svou uceleností i vyhraněným profilem. Obsahuje díla autorů, kteří měli zásadní podíl na vývoji českého současného umění. Ve sbírce jsou zastoupení například Jiří Sopko, Antonín Střížek, Naděžda Plíšková, Alena Kučerová, Jiří David, Jiří Petrbok, Ján Mančuška nebo Jiří Kovanda.
Všichni dobří rodáci

JAN OPOLSKÝ
Spisovatel, kterého si vážil kritik F. X. Šalda nebo básník Jiří Orten, se narodil 15. července 1875 v Nové Pace.

JOSEF NĚMEC
Lidé nejsou černobílí a historie spravedlivá, což se ví dávno. Kdo po letech spravedlivě rozsoudí, jak se všechno odehrálo?

JOSEF HURDÁLEK
Je hezké, záslužné a bohužel velmi vzácné, když se někdo nezištně věnuje velké postavě našich dějin.
Tiskové zprávy

Hudební festival Hrady CZ se tento pátek a sobotu přesouvá na Kunětickou horu s Kabátem, Divokým Billem, Richardem Krajčem a Benem Cristovao
Na putovním festivalu dále vystoupí Wanastowi Vjecy, Sofian Medjmedj, Marpo a další interpreti a kapely

Nové výstavy v Galerii moderního umění v Hradci Králové
Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) otevře dvě nové výstavy. K vidění budou barevné linoryty Vladimíra Kokolii a výstava Snídat Nutellu Kláry Vlachové. Vernisáž proběhne ve čtvrtek 17. července v 18:00.

Hudební festival Hrady CZ začíná svou letošní tour na Točníku s Kabáty, Divokým Billem, Benem Cristovaem či Wanastowými Vjecmi a oznamuje kompletní program
Jubilejní, kulatý a dvacetiletý – takový bude letošní ročník festivalu Hrady CZ, jehož putovní oslava napříč Českou republikou odstartuje v pátek a sobotu 11. a 12. července na Točníku u Prahy. Festival se dále vždy v pátek a sobotu v průběhu léta přesune na Kunětickou horu, Švihov