Již 26. ročník festivalu činoherního a hudebního divadla proběhne v Červeném Kostelci 16.-19.února. Krajská postupová přehlídka přivítá jedenáct amatérských souborů, které uvedou to nejlepší z jejich loňské produkce. V programu si své najdou diváci klasických kusů z pera Gogola, Moliéra i Čapka, ale také ti, kterým není cizí současná dramatika nebo autorské divadlo. O tom, kdo zvítězí a postoupí do celorepublikové přehlídky, rozhodne odborná porota, ve které zasednou profesionálové z DAMU a JAMU i další divadelní odborníci.
Oblíbené rodinné představení Čtyřlístek se v Klicperově divadle dočká v sobotu 4. února od 17:30 mimořádného uvedení. U příležitosti pololetních prázdnin přidalo divadlo na hrací plán další reprízu. Po jejím skončení bude navíc následovat autogramiáda herců.
Zveme vás na výstavu fotografií Evy Stanovské do Galerie Suterén v Infocentru Hradec Králové, Eliščino nábřeží 626, Hradec Králové
Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 2. února 2023 v 16.30 hodin. V další dny je možné výstavu navštívit v otevírací dobu IC: Po–Pá 8 – 17 hod., So 9.00-12.00, 12.30-16.00, Ne, svátky zavřeno
Eva Stanovská žije ve Dřenicích na Pardubicku. Fotografie je jejím velkým koníčkem. Dlouhodobě vede dva fotokluby v Pardubicích a to ALFA a FOPA. Oba fotokluby pod jejím vedením se pravidelně účastní klubových soutěží kde se umisťují na předních místech.
Eva Stanová byla jednou z nejlepších studentek Hradecké fotografické konzervatoře (HFK), kterou vedl doc. MgA. Josef Ptáček a MgA. Ivo Gil. Dvakrát navštěvovala i nástavbové studium HFK a to v roce 2012 a v roce 2019.
Se svými fotografiemi dlouhodobě obesílá fotografické soutěže, kde se pravidelně umísťuje na předních oceňovaných místech.
Její fotografie je možné zhlédnout nejen na výstavách po celé ČR, ale i v zahraničí. Jedná se o výstavy jak autorské, tak i kolektivní.
Ráda cestuje po Česku i v zahraničí, řada jejich fotografických souborů vzniká při poznávání neznámých míst.
„Mám ráda fotografii a fotografování, rušná města, zářivé barvy i trochu melancholie, štítové zdi, mlžné nebe, spadané listí, temné mraky, kocoury, vlaky, posezení s počítačem nad obrázky, fotovýpravy s kamarády, horký čaj, lehkou dávku kýče, čekání na dobré světlo,
nadšené fotografy i dobré lidi a spoustu dalších věcí, co patří k životu.
Československé vojenské letectvo v Hradci Králové a Pardubicích 1945 – 1992
Nečekejte žádný horor ani detektivku.
UPÍR byl volací znak vojenského letiště v Hradci Králové ve druhé polovině 20. století.
Letiště v sousedních Pardubicích mělo volací znak PRVEK.
Výstava v Muzeu východních Čech v Hradci Králové připomíná činnost československého vojenského letectva na letištích v Hradci Králové a Pardubicích v období let 1945 – 1992. Přestože do historické budovy muzea nebylo možné umístit celé letouny, milovníci letectví si rozhodně přijdou na své a nudit se nebude ani nejširší veřejnost. Muzeum představí unikátní exponáty ze sbírek svých, některých dalších muzeí a ze soukromých sbírek. Díky spolupráci s třebíčským modelářským klubem budou k vidění i krásné modely letecké techniky.
Místo konání: Víceúčelový sál Centra celoživotního vzdělávání
Český herec 1. pol. 20. stol., který pocházel z významného hereckého rodu. Mezi jeho velké role patřil Jan Hus nebo Jan Žižka ve stejnojmenných filmech. Přijďte si poslechnout jeho životní příběh i vy!
František Kupka, Quido Kocian, Josef Váchal, Augusta Nekolová, Bohumil Kubišta, Emil Filla, František Foltýn, Josef Šíma, Toyen, Alois Wachsman, Ladislav Zívr, Jan Kotík, Jiří Kolář, Vladimír Boudník, Mikuláš Medek, Milan Grygar, Adriena Šimotová, Věra Janoušková, Zdeněk Beran, Jitka Svobodová
Tradiční výklad umění moderny 20. století je chronologický a lineární. Obvykle stojí na výběru jednotlivých charakteristických mistrovských děl řazených do logického sledu, v němž jeden styl střídá druhý. Tato historická logika je však výsledkem zaujatého, subjektivního výběru, do něhož zasahovali nejen samotní umělci, ale významnou měrou též kritikové, obchodníci, sběratelé a historikové.
Expozice Minulé století – dvacet osobností se vědomě navrací k prastaré metodě založené na autorských kolekcích, neboť přes všechny pochybnosti je umění 20. století stále dílem jednotlivců, kteří svým osobitým způsobem přistupovali k otázce umělecké tvorby. Každý z vybraných autorů rozšířil možnosti zobrazení viděného, pokusil se překročit dobové přemýšlení o umění či posunout jeho vnímání mimo běžné standardy. V řadě případů k tomu docházelo nejen prostřednictvím samotných děl, ale i teoretickými úvahami, osobní angažovaností ve veřejném prostoru či pedagogickým působením.
Jakkoli je to obtížné, snaží se expozice v maximální možné šíři představit umění 20. století jako mnohotvárný prostor, v němž se stále více pohybovaly i ženy, které právě v tomto století dosáhly určité míry rovnoprávnosti bez ohledu na genderové role.
Projekt s názvem Metody pro zajištění udržitelnosti ocelových mostních konstrukcí industriálního kulturního dědictví zpracoval prof. Ing. Pavel Ryjáček, Ph.D., a kolektiv řešitelů.
Cílem výstavy je seznámit odbornou i laickou veřejnost s technickými památkami průmyslového dědictví v oblasti mostního stavitelství se zaměřením na významné stavby, a to včetně informací o jejich historii, výrobě, výstavbě a mostárnách. Na výstavě jsou rovněž prezentovány výsledky projektu a výsledky technických prohlídek mostů, studie opravy a zesílení vybraných mostů. Výstava je prezentována na 16 výstavních panelech obsahujících odborné texty, barevné fotografie a technické obrázky.
Výstavu můžete zhlédnout v galerii Dokola do konce února.
Pražská galerie Art Mozaika Praha připravila výstavu významného českého portrétního fotografa Martina Becka. Představí téměř sto fotografií v pěti cyklech, které autor zrealizoval za dvacet let své umělecké tvorby.
Výstava je nejrozsáhlejší přehlídkou autorovy portrétní fotografie. Je členěna do jednotlivých tematických celků. První představuje nejslavnější osobnosti převážně uměleckého života, které měl tu čest Martin Beck fotografovat. Najdeme mezi nimi Ozzy Osbourna, Charlese Aznavoura, Dalajlámu, prezidenta Václava Havla a mnoho dalších. Druhý soubor je věnován nejvýznamnějším českým a slovenským hercům. Třetí dalším umělcům různých žánrů. Čtvrtý divadlu a poslední ukazuje přesahy autorovy tvorby.
Vernisáž se koná v galerii U Přívozu ve čtvrtek 2. 2. v 17:00 hod.
Srdečně vás zveme na novou výstavu v Hradci Králové. Připraveny máme historické i nové Lego® modely , pojízdné modely vlaků, pirátské lodě, stavebnice z populárních filmů, jako například Avatar, Star Wars a mnoho dalšího!
Kde se výstava stavebnic koná?
V Hradci Králové přímo v centru města na Velkém náměstí 24 v prostorách Atelier/Salon/Galerie.
Chcete si zpestřit pokojíček, ozvláštnit kuchyň nebo projasnit nudnou chodbu? Speciálně během ledna a února se v naší 3D dílně zaměříme na vytvoření originálních bytových dekorací. Seznámit se s 3D tiskem můžete i jen tak každé pondělí od 14 do 18 hodin, kdy bude k dispozici zkušený lektor. Tiskneme z odbouratelného plastu (PLA). Možnost rezervace času tiskárny v rezervačním systému: mestska-knihovna-hk.reservio.com.
Přijďte si vždy v pondělí 6., 13., 20. a 27. února posedět a zaposlouchat se do příběhů v koutku dětského oddělení U Velryby! Ze svých oblíbených knih budou každé pondělí číst naši knihovníci! Pro děti.
Celorepublikově známý influencer, youtuber, moderátor, dabér a edukátor dorazí přímo k nám na budovu A - Univerzity Hradec Králové.
Kdo ho nezná, jako by nebyl - to u nás ale neplatí.. s Kovym si pokecáme o všem možném. Hlavním tématem debaty však zůstává : Strach, smysl a motivace.
Vezmi sebe, kámoše a přijď.
Kdy? 6.2. 2023
Kde? Univerzita Hradec Králové - Budova A - AULA
Vstup? ZDARMA
Akce přístupná jak pro studenty UHK, tak pro veřejnost.
Přednostně budou do AULY vpuštěni studenti s platným ISIC průkazem, vzápětí pak ostatní.
Zveme Vás do galerie Automat, kde se uskuteční jedinečná výstava žáků SUPŠ HNN v Hradci Králové, především z oboru průmyslový design.
Vystavené práce žáků jsou průřezem aktuální tvorby. Důvtip, s jakým žáci svá díla vytvářejí, se pohybuje na rozmezí designu a volného umění. Výstava je nepochybně zařaditelná do umělecké kategorie a pořadatelé i autoři přejí všem návštěvníkům příjemný umělecký zážitek.
Ústředním tématem výstavy je hlava/hlavička, která propojuje fantazii s myšlenkovým procesem a dává vzniknout jedinečnému uměleckému dílu. Hlava je sídlo myšlenek, fantazie, ale také logiky. Každý den se nám v hlavě rodí mnoho myšlenek a mladí umělci/designéři se rozhodnou některou z nich zhmotnit. Dílo (zhmotněná „myšlenka“) je pak přínosem pro diváka i společnost. Stejně tak, jak jsou propojené myšlenky, jsou i jednotlivá díla výstavy spojena legendární Ariadninou nití, která vystavená díla vzájemně zaplétá. Takto spletité vazby mezi myšlenkami dokreslují téma výstavy.
Vernisáž se koná 6. února v 17:00 hod. v galerii Automat.
Film, jehož předlohou je celosvětový knižní bestseller „Muž jménem Ove“, vypráví příběh mrzouta Otta Andresona, který po ztrátě manželky ztratí smysl života. Otto je připraven všechno ukončit, ale plány mu naruší mladá živá rodina, která se nastěhuje do sousedního domu. Otto se tak seznámí s Marisol, která ho vyzve vidět věci jinak, a vznikne tak neočekávané přátelství, které mu změní život. Dojemný a vtipný příběh o lásce, ztrátě a životě ukazuje, že rodinu lze najít na nejneočekávanějších místech.
Prostor kavárny Bio Central zaplnila tuto sobotu výstava dvou umělců. Jan Wilda, čerstvý absolvent Univerzity Ústí nad Labem ke spolupráci přizval svého vedoucího ateliéru – uznávaného umělce Jiřího Kovandu. Jejich společná výstava Pod tácky město vznikla na míru prostoru kavárny a propojuje mimo jejich prací také lidové umění s motivy krajiny Českého ráje, hospodské estetiky a laskavým humorem.
„Výstavu Pod tácky město jsme s Jiřím Kovandou pojali jako společnou reakci na prostory kavárny v Bio Central. Sešli jsme se tu asi měsíc před výstavou a rozhodli se v den vernisáže nainstalovat kresby, koláže, fotografie a objekty tak, jak se to obyčejně dělá v galerii a prostor kavárny tak i pojímat. Jedním z hlavních děl je například stovka bílých podtácků, na které jsme vytvořili kresby a koláže a poté je rozdali na stoly k prohlédnutí, použití, či zcizení,“ představuje výstavu jeden z autorů – Jan Wilda.
Základem výstavy jsou zarámované koláže, fotografie a ilustrace obou umělců s nalezenými výstřižky nebo čísly. Návštěvník tu ale najde také drátěné, po domácku vyráběné objekty dotvořené na místě různými technikami. Dále autoři připravili jakousi výstavku objektů, která evokuje parapety s pracemi dětí ze základní umělecké školy. Tato „výstavka“ ale účinně dotváří koláže na stěnách.
„Výstava vznikala nejen na míru prostoru, ve kterém je umístěna, ale také přímo v tomto prostoru. Od sobotního dopoledne Wilda s Kovandou vytvořili ze svých děl – fotografií, ilustrací, skic, koláží a různých nalezených drobností – devět vitrín – jak sami říkají. Vznikla tak výstava, která je výsledkem jejich společné diskuze a spontánní spolupráce,“ popisuje proces vzniku výstavy Ilona Mach, která výstavy v Bio Central zajišťuje.
Výstava potrvá do konce února. Je přístupná zdarma v otevíracích hodinách kavárny.
Pojďte si s námi pod dohledem zkušeného lektora připomenout základní tance a užít si fajn večer v pohybu!
Zakoupení vstupenky dopředu nutné!
https://bit.ly/3DvLdH9
Ideální je dorazit v páru. Pokud si zakoupíte vstupenku ,,jednotlivec", tak se na místě s někým spojíte. Bohužel pro jednotlivce nemůžeme zaručit, že to bude vycházet na počet. Pokud chcete mít jistotu, napište do události a někdo se určitě rád přidá.
S sebou sportovnější, ale pohodlné oblečení a společenskou obuv, ve které vyrazíte na ples. Pro dámy nedoporučujeme vyšší podpatky než jste zvyklé
Hlavní postava Matúš je talentovaný hudebník, kterému svět ležel u nohou, ale své slibné kariéry se musel vzdát, když mu onemocněla adoptivní matka. Jeho bratr David naopak patří mezi outsidery a od života se snaží brát cokoliv dobrého, co nabízí. Vedou společný život pouličních hudebníků a vedle osudu je spojuje i velký kontrabas. Matúš pak dostane skvělou nabídku a otevřou se mu dveře do honosného a lepšího světa. Jeho ambice ale zůstávají nenaplněné, i přes úspěch se necítí být šťastným. Naopak David najde svoje štěstí v nenápadné práci pro potřebné. Oba bratři poznávají, že úspěch, pozlátko a uznání okolí ještě nemusí znamenat vlastní osobní štěstí.
SIRÉNY NA CESTÁCH
se Sandrou Pogodovou, Lindou Finkovou a Jitkou Asterovou.
Neotřelý smysl pro humor a vzájemná chuť si ze sebe utahovat vás shodí ze sedadel.
Pořad je plný šťavnatých vyprávění a historek ze zákulisí natáčení a divadelního světa. To vše prošpikováno šansony a písněmi z muzikálů tvoří dokonalý program, na který budete dlouho vzpomínat s úsměvem na tváři.
Párty s Královéhradeckým kvartetem a hosty, kde si budete moc také zatancovat, takže á la ples! Napište si termín a brzy se dozvíte bližší informace. Moc se na Vás těšíme!
Na odlehlém ostrově západně od pobřeží Irska sledujeme celoživotní přátele Pádraica (Colin Farrell) a Colma (Brendan Gleeson), kteří se ocitnou v nejednoduché situaci, když Colm nečekaně jejich přátelství ukončí. Zaskočený Pádraic, kterému pomáhá jeho sestra Siobhán (Kerry Condon) a mladík žijící na ostrově, Dominic (Barry Keoghan), usilují o obnovu přátelství a odmítají ne jako odpověď. Pádraicovy opakované snahy však jen posilují odhodlání bývalého přítele a když dá Colm zoufalé ultimátum, události rychle eskalují s šokujícími důsledky.
Eternal JožoVěčný Jožo aneb Jak jsem potkal hvězdu
05.února - neděle od 20:30 hodin
Netradičný situačný dokuportrét vypovedá o komplikovanom osobnom vesmíre Joža Ráža – lídra historicky najpopulárnejšej „československej“ poprockovej kapely Elán. Ide o filmové stretnutie s kresťanským budhistom veriacim v komunizmus. Portrét vznikal desať rokov a je nakrúcaný na nečakaných miestach a v otvorených situáciách, ktoré zviditeľňujú súhvezdie Rážovho života: kakao a whisky, hudba a rodina, diktátorstvo a meditácia, okamžik a večnosť, Boh a ničota alebo napríklad dobro a zlo v podobe Šmolka a Gargamela. Režisér filmu Jan Gogola ml. vysvetľuje: „Pristupujem k nemu ako k osobnosti, ktorá v rámci Elánu oslovila niekoľko českých a slovenských generácií a má schopnosť svojou tvorbou zjednocovať, ale ktorá zároveň svojimi verejnými prejavmi spoločnosť dlhodobo rozdeľuje a jej časť až odpudzuje.“ Autor filmu sa poddal rodiacemu sa priateľstvu a jeho pohľad má ambíciu odkryť Rážovu civilnú metafyziku, jeho „prirodzenú schopnosť žitia vo vesmíre s Bohom“.
Mnozí obrozenci pokládali na oltář vlasti kruté oběti. Tu asi nejkurióznější - své staromládenectví - věnoval Čechám Josef Ladislav Turnovský. Kdysi hrdina, dnes figurka našich dějin pochází ze Sobotky
Již 26. ročník festivalu činoherního a hudebního divadla proběhne v Červeném Kostelci 16.-19.února. Krajská postupová přehlídka přivítá jedenáct amatérských souborů, které uvedou to nejlepší z jejich loňské produkce. V programu si své najdou diváci klasických kusů z pera Gogola, Moliéra i Čapka, ale také ti, kterým není cizí současná dramatika nebo autorské divadlo. O tom, kdo zvítězí a postoupí do celorepublikové přehlídky, rozhodne odborná porota, ve které zasednou profesionálové z DAMU a JAMU i další divadelní odborníci.
Oblíbené rodinné představení Čtyřlístek se v Klicperově divadle dočká v sobotu 4. února od 17:30 mimořádného uvedení. U příležitosti pololetních prázdnin přidalo divadlo na hrací plán další reprízu. Po jejím skončení bude navíc následovat autogramiáda herců.
Klicperovo divadlo čekají v únoru dvě derniéry. První z nich se uskuteční ve čtvrtek 2. února, kdy divadlo naposledy odehraje slavnou komedii o touze prolomit samotu - Ženitbu.
Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí
Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce