Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
VÁLKA SVĚTŮ
Námět: H. G. Wells
Scénář: Tomáš Jarkovský a Jakub Vašíček
Režie: Jakub Vašíček
Scénografie: Kamil Bělohlávek
Hudba: Daniel Čámský
Dramaturgie:Tomáš Jarkovský, Barbora Pokorná
Produkce: Barbora Kalinová
Výkonná produkce: Martina Štětinová
Vyrobily dílny Divadla Drak: Roman Beran, Michaela Kudelková, Hana Kopová, Leyla Hruška Ottová, Štěpán Uherka
Hrají: Barbara Jarkovská Humel, Pavla Lustyková, Mialn Žďárský, Dominik Linka
Herbert George Wells napsal svůj román Válka světů již v roce 1898. Přesto jej francouzský časopis Le Monde zařadil na svůj seznam 100 nejdůležitějších knih 20. století (jedná se tak o vůbec nejstarší dílo na seznamu). Což jen dokládá význam tohoto románu, který ovlivnil podobu vědecko-fantastické literatury na celé dekády dopředu, inspiroval řadu dalších tvůrců a oslovil několik generací čtenářů na celém světě. Wellsův dramatický příběh o invazi Marťanů se dočkal také řady filmových a televizních zpracování v čele s hollywoodským trhákem z roku 2005 v režii Stevena Spielberga.
Nejslavnější a také nejkontroverznější adaptace románu však nevznikla ani pro televizi, ani pro filmové plátno, nýbrž pro rozhlas. Na svědomí ji měl autorův téměř jmenovec – režisér Orson Welles. Ten pro americkou stanici CBS připravil rozhlasovou inscenaci vysílanou 30. října 1938, což je zároveň den, který je v samotné knize uváděn jako den počátku invaze. Tato skutečnost spolu se sugestivním Wellesovým zpracováním, které bylo celé stylizováno do podoby živého zpravodajství z invaze (sám režisér v něm účinkoval v roli fiktivního reportéra), vedla k tomu, že mezi posluchači na řadě míst USA vznikla panika, protože uvěřili, že k invazi skutečně právě dochází.
Wellesovi tato rozhlasová inscenace přinesla jak řadu potíží s úřady, tak celosvětový věhlas a popularitu. Jednalo se o první zpracování fenoménu moci nově vznikajících masových médií, jejich schopnosti vytvářet klamné sugestivní obrazy, manipulovat realitu a ovlivňovat jednání a smýšlení velkých skupin obyvatel. Tedy fenoménu, který je nám dnes po téměř sto letech na jednu stranu již více než dobře známý, vůči kterému se ovšem na druhou stranu s rozvojem sociálních sítí či umělé inteligence zdáme jako společnost čím dál bezbrannější.
Pojďte s námi prozkoumat svět, v němž už skoro není možné odlišit fikci od reality. Svět, ve kterém nic nemusí být tak, jak se zdá. Náš svět. Nebo naše světy? Mimochodem, jste si opravdu jistí, že tuto anotaci napsal živý člověk?
Všichni dobří rodáci

JAN OPOLSKÝ
Spisovatel, kterého si vážil kritik F. X. Šalda nebo básník Jiří Orten, se narodil 15. července 1875 v Nové Pace.

JOSEF NĚMEC
Lidé nejsou černobílí a historie spravedlivá, což se ví dávno. Kdo po letech spravedlivě rozsoudí, jak se všechno odehrálo?

JOSEF HURDÁLEK
Je hezké, záslužné a bohužel velmi vzácné, když se někdo nezištně věnuje velké postavě našich dějin.
Tiskové zprávy

Hudební festival Hrady CZ se tento pátek a sobotu přesouvá na Kunětickou horu s Kabátem, Divokým Billem, Richardem Krajčem a Benem Cristovao
Na putovním festivalu dále vystoupí Wanastowi Vjecy, Sofian Medjmedj, Marpo a další interpreti a kapely

Nové výstavy v Galerii moderního umění v Hradci Králové
Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) otevře dvě nové výstavy. K vidění budou barevné linoryty Vladimíra Kokolii a výstava Snídat Nutellu Kláry Vlachové. Vernisáž proběhne ve čtvrtek 17. července v 18:00.

Hudební festival Hrady CZ začíná svou letošní tour na Točníku s Kabáty, Divokým Billem, Benem Cristovaem či Wanastowými Vjecmi a oznamuje kompletní program
Jubilejní, kulatý a dvacetiletý – takový bude letošní ročník festivalu Hrady CZ, jehož putovní oslava napříč Českou republikou odstartuje v pátek a sobotu 11. a 12. července na Točníku u Prahy. Festival se dále vždy v pátek a sobotu v průběhu léta přesune na Kunětickou horu, Švihov