Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
PŘEDNÁŠKA O JANU ANTONÍNU VENUTOVI A JEHO DÍLE
Biskupská knihovna pořádá na závěr výstavy unikátní nedávno objevené tiskové desky nejstarší mapy Královéhradecké diecéze z roku 1792 přednášku o jejím autorovi Janu Antonínu Venutovi (1746-1833).
Život a dílo tohoto královéhradeckého kanovníka přelomu 18. a 19. století představí Mgr. Aleš Veselý, historik umění a kurátor sbírek Galerie a muzea Vysočiny v Havlíčkově Brodě, autor nejnovější kompletní monografie o Janu Venutovi. Během pořadu bude prezentována část Venutových kreseb a akvarelů uchovávaných především ve sbírkách Rakouské národní knihovny i některých českých institucí a také jeho skicáře.
Přednáška se uskuteční ve čtvrtek 6. listopadu od 17 hodin v sále Balbínka v objektu Nového Adalbertina na Velkém náměstí čp. 35 (bývalá jezuitská kolej). Během přednášky bude též vystavena mapa diecéze z roku 1792 a její tisková deska, která byla objevena a získána do Hradce Králové po 233 letech.
Přednáška i výstava se konají v rámci oslav 800. výročí první písemné zmínky o Hradci Králové jako městě a vstup na ně je zdarma.
Všichni dobří rodáci
Tiskové zprávy
Majer, Hádek, Révai, Hejlík a Vaněk se potkají v Beskydech v rodinné komedii Expedice Galejník o putování pěti kamarádů a šesti dětí bez žen a mobilů
Hlavními hrdiny nové filmové komedie pro celou rodinu s názvem Expedice Galejník, která se začala natáčet v Plzni, ale jejímž dějištěm budou krásné scenerie Beskyd,
Výstava Umění interakce se z Galerie moderního umění v Hradci Králové přesouvá do Bratislavy
Galérie mesta Bratislavy uvádí výstavu Umenie interakcie (14/05/26–18/10/26), která vychází z původní koncepce Galerie moderního umění v Hradci Králové. Expozice představuje umělecké přístupy od 60. let 20. století, které zapojují publikum do vnímání, interpretace i samotného vzniku uměleckých děl. Výstava v Bratislavě je nově rozšířena o díla slovenských konceptuálních umělců a umělkyň z tamější sbírky. Za účasti kurátorek a kurátora původní výstavy Patricie Kaválkové, Heleny Šestákové a Františka Zachovala byla expozice zahájena v Pálffyho paláci 13. května a potrvá do 18. října 2026.
Dny otevřených ateliérů: 13.–14. června se otevře 42 míst na české straně, festival nabídne i perly z Polska
Festival Dny otevřených ateliérů letos vstupuje do svého 14. ročníku a nabízí jedinečnou příležitost nahlédnout do zázemí umělců, řemeslníků, galerií, škol i kulturních institucí. Pořadateli jsou Centrum uměleckých aktivit Hradec Králové a polské kulturní centrum MGOK v Lubawce. DOA se uskuteční o víkendu 13.–14. června 2026 a program tradičně doplní slavnostní zahájení v pátek 12. června.

















































