Klicperovo divadlo čekají v únoru dvě derniéry. První z nich se uskuteční ve čtvrtek 2. února, kdy divadlo naposledy odehraje slavnou komedii o touze prolomit samotu - Ženitbu.
Přijďte se seznámit s českými a maďarskými organizacemi, které přijímají dobrovolníky ze zahraničí. Co tito lidé dělají a proč je důležité si pomáhat? Zjistěte, co všechno se skrývá za Evropským sborem solidarity. Výstava vznikla ve spolupráci s maďarskou knihovnou v Szolnoku. Spolufinancováno EU.
Zveme vás na výstavu fotografií pardubického rodáka Stanislava Voksy. S úspěchem se účastnil řady fotografických soutěží, vystavoval v mnoha městech naší republiky i v zahraničí, a je autorem knihy Příběhy fotografů z Pardubicka. Autor je také jedním ze zakládajících členů pardubické fotoskupiny SPIRÁLA.
Výstava fotografií představuje „barevnost“ a rozmanitost Ukrajiny. Na fotografiích můžete vidět krásu Ukrajinských Karpat, centrum přístavního města Oděsa nebo hlavního města Kyjeva, historickou pevnost Kamenec, ale i fotografie z domova důchodců či dětského domova. Autorem fotografií je Miroslav Hodeček, pracovník Střediska humanitární pomoci a rozvojové spolupráce DCHOO a profesionální fotograf. Spolufinancováno EU.
Hravé, vtipné, výstižné stejně jako mrazivé. Výstava představí nejzajímavější vizuální básně Václava Havla ze sbírky Antikódy, které vytvářel především v první polovině 60. let. Putovní výstava z Knihovny Václava Havla.
Zveme vás na výstavu fotografií Evy Stanovské do Galerie Suterén v Infocentru Hradec Králové, Eliščino nábřeží 626, Hradec Králové
Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 2. února 2023 v 16.30 hodin. V další dny je možné výstavu navštívit v otevírací dobu IC: Po–Pá 8 – 17 hod., So 9.00-12.00, 12.30-16.00, Ne, svátky zavřeno
Eva Stanovská žije ve Dřenicích na Pardubicku. Fotografie je jejím velkým koníčkem. Dlouhodobě vede dva fotokluby v Pardubicích a to ALFA a FOPA. Oba fotokluby pod jejím vedením se pravidelně účastní klubových soutěží kde se umisťují na předních místech.
Eva Stanová byla jednou z nejlepších studentek Hradecké fotografické konzervatoře (HFK), kterou vedl doc. MgA. Josef Ptáček a MgA. Ivo Gil. Dvakrát navštěvovala i nástavbové studium HFK a to v roce 2012 a v roce 2019.
Se svými fotografiemi dlouhodobě obesílá fotografické soutěže, kde se pravidelně umísťuje na předních oceňovaných místech.
Její fotografie je možné zhlédnout nejen na výstavách po celé ČR, ale i v zahraničí. Jedná se o výstavy jak autorské, tak i kolektivní.
Ráda cestuje po Česku i v zahraničí, řada jejich fotografických souborů vzniká při poznávání neznámých míst.
„Mám ráda fotografii a fotografování, rušná města, zářivé barvy i trochu melancholie, štítové zdi, mlžné nebe, spadané listí, temné mraky, kocoury, vlaky, posezení s počítačem nad obrázky, fotovýpravy s kamarády, horký čaj, lehkou dávku kýče, čekání na dobré světlo,
nadšené fotografy i dobré lidi a spoustu dalších věcí, co patří k životu.
Československé vojenské letectvo v Hradci Králové a Pardubicích 1945 – 1992
Nečekejte žádný horor ani detektivku.
UPÍR byl volací znak vojenského letiště v Hradci Králové ve druhé polovině 20. století.
Letiště v sousedních Pardubicích mělo volací znak PRVEK.
Výstava v Muzeu východních Čech v Hradci Králové připomíná činnost československého vojenského letectva na letištích v Hradci Králové a Pardubicích v období let 1945 – 1992. Přestože do historické budovy muzea nebylo možné umístit celé letouny, milovníci letectví si rozhodně přijdou na své a nudit se nebude ani nejširší veřejnost. Muzeum představí unikátní exponáty ze sbírek svých, některých dalších muzeí a ze soukromých sbírek. Díky spolupráci s třebíčským modelářským klubem budou k vidění i krásné modely letecké techniky.
Místo konání: Foyer, 1. patro Centra celoživotního vzdělávání
Typ akce: Výstava
Výstava fotografií představuje „barevnost“ a rozmanitost Ukrajiny. Na fotografiích můžete vidět krásu Ukrajinských Karpat, centrum přístavního města Oděsa nebo hlavního města Kyjeva, historickou pevnost Kamenec, ale i fotografie z domova důchodců či dětského domova. Autorem fotografií je Miroslav Hodeček, pracovník Střediska humanitární pomoci a rozvojové spolupráce DCHOO a profesionální fotograf.
Zveme vás na výstavu fotografií pardubického rodáka Stanislava Voksy. S úspěchem se účastnil řady fotografických soutěží, vystavoval v mnoha městech naší republiky i v zahraničí, a je autorem knihy Příběhy fotografů z Pardubicka. Autor je také jedním ze zakládajících členů pardubické fotoskupiny SPIRÁLA.
Superšpion Orson Fortune a jeho tým špičkových agentů naverbují největší hollywoodskou filmovou hvězdu Dannyho Francesca, aby jim pomohl při tajné misi, jejímž cílem je zabránit miliardáři a zprostředkovateli zbraní Gregu Simmondsovi v prodeji nové smrtící zbrojní technologie, která hrozí narušit světový řád.
Léo a Rémi jsou si blízcí. Prožívají spolu chlapecká dobrodružství, sdílí spolu celý svět a skoro každý moment. Dostávají se ale do věku, kdy věcem začínáme dávat jména. Co mezi nimi vlastně je? Hluboké přátelství, nebo láska? Po bezstarostných prázdninách přicházejí školní dny a s nimi i všetečné otázky a ironické poznámky spolužáků. Rémi si jich zdánlivě nevšímá, ale pro Lea znamenají stále víc pochyb. Touží zapadnout do klukovského kolektivu. Drobné ústupky se sčítají a jedinečná blízkost mizí. Dětství končí, dospělost do dříve bezstarostného světa obou kamarádů vtrhne neúprosně. Talentovaný belgický režisér Lukas Dhont (Dívka) natočil unikátní a emocionálně silný portrét výjimečného svazku, který vyniká civilností, uměřeností, neobvyklou empatií a fenomenálními hereckými výkony debutantů Edena Dambrineho a Gustava De Waele.
Srdečně vás zveme na Chvilky s uměním. Pohodlně vás usadíme přímo do expozice, abyste si mohli vychutnat poutavé vyprávění o životě a díle Milana Langera s ředitelem GMU Františkem Zachovalem. Těšit se můžete také na výbornou kávu v příjemném prostředí galerie.
MILAN LANGER (1944–2017)
Milan Langer, vizuální umělec, performer a básník, autor úzce spjatý s Hradcem Králové a východními Čechami, jehož tvorba však přesahuje regionální rámec. Do uměleckého prostředí vstoupil koncem 60. let v souvislosti s akčním uměním v Ústí nad Orlicí a jeho okolí. Od počátku své umělecké dráhy rozvíjel vizuální poezii. V roce 1975 se přestěhoval do Hradce Králové a začal se soustavně věnovat tvorbě obrazových sérií (až do roku 2017), v rámci nichž používal především techniku sítotisku, později experimentoval s fototisky a nadále pokračoval v realizaci akcí. V 90. letech spolupracoval s hudebníky (I.R.A., MAO) a navíc pronikl do oblasti video-artu ve spojení s performancí.
Malí pilní školáci se opět dočkají. V aquacentru Městských lázní budou mít ve dnech 31. 1. – 3. 2. 2023 vstup zdarma všechny děti do 10 let, které nemají na vysvědčení horší známku než trojku. Jedinou podmínkou je přinést ukázat „dobré“ vysvědčení a mít doprovod platícího dospělého. Pak si mohou užívat atrakce zdarma.
František Kupka, Quido Kocian, Josef Váchal, Augusta Nekolová, Bohumil Kubišta, Emil Filla, František Foltýn, Josef Šíma, Toyen, Alois Wachsman, Ladislav Zívr, Jan Kotík, Jiří Kolář, Vladimír Boudník, Mikuláš Medek, Milan Grygar, Adriena Šimotová, Věra Janoušková, Zdeněk Beran, Jitka Svobodová
Tradiční výklad umění moderny 20. století je chronologický a lineární. Obvykle stojí na výběru jednotlivých charakteristických mistrovských děl řazených do logického sledu, v němž jeden styl střídá druhý. Tato historická logika je však výsledkem zaujatého, subjektivního výběru, do něhož zasahovali nejen samotní umělci, ale významnou měrou též kritikové, obchodníci, sběratelé a historikové.
Expozice Minulé století – dvacet osobností se vědomě navrací k prastaré metodě založené na autorských kolekcích, neboť přes všechny pochybnosti je umění 20. století stále dílem jednotlivců, kteří svým osobitým způsobem přistupovali k otázce umělecké tvorby. Každý z vybraných autorů rozšířil možnosti zobrazení viděného, pokusil se překročit dobové přemýšlení o umění či posunout jeho vnímání mimo běžné standardy. V řadě případů k tomu docházelo nejen prostřednictvím samotných děl, ale i teoretickými úvahami, osobní angažovaností ve veřejném prostoru či pedagogickým působením.
Jakkoli je to obtížné, snaží se expozice v maximální možné šíři představit umění 20. století jako mnohotvárný prostor, v němž se stále více pohybovaly i ženy, které právě v tomto století dosáhly určité míry rovnoprávnosti bez ohledu na genderové role.
Projekt s názvem Metody pro zajištění udržitelnosti ocelových mostních konstrukcí industriálního kulturního dědictví zpracoval prof. Ing. Pavel Ryjáček, Ph.D., a kolektiv řešitelů.
Cílem výstavy je seznámit odbornou i laickou veřejnost s technickými památkami průmyslového dědictví v oblasti mostního stavitelství se zaměřením na významné stavby, a to včetně informací o jejich historii, výrobě, výstavbě a mostárnách. Na výstavě jsou rovněž prezentovány výsledky projektu a výsledky technických prohlídek mostů, studie opravy a zesílení vybraných mostů. Výstava je prezentována na 16 výstavních panelech obsahujících odborné texty, barevné fotografie a technické obrázky.
Výstavu můžete zhlédnout v galerii Dokola do konce února.
Srdečně vás zveme na novou výstavu v Hradci Králové. Připraveny máme historické i nové Lego® modely , pojízdné modely vlaků, pirátské lodě, stavebnice z populárních filmů, jako například Avatar, Star Wars a mnoho dalšího!
Kde se výstava stavebnic koná?
V Hradci Králové přímo v centru města na Velkém náměstí 24 v prostorách Atelier/Salon/Galerie.
Terapie psaním aneb Deník jako terapeutický nástroj II.
středa 1. února 2023 od 16.00 do 18.00 hodin
beseda s Bc. Veronikou Pavlů, DiS.
Už víme, že prostřednictvím psaní poznáváme lépe sami sebe a stáváme se spolutvůrci svého života. Připomeneme si, že deníky nám umožňují, abychom se vypsali ze všech pocitů, uměli si uspořádat myšlenky, získali nadhled i jiný úhel pohledu. Také si vysvětlíme, jak si deníkové záznamy vést, seznámíme se s různými metodami psaní a necháme se inspirovat zápisky podobně smýšlejících lidí.
Je třeba se přihlásit nejpozději do pondělí 30. ledna přes: https://www.sedmikraskahk.cz/rezervacni-system. Hradí se vstupné: nečlen/ka 100 Kč, člen/ka 80 Kč, člen/ka Plus 50 Kč, studenti a senioři 50 Kč. Hlídání dětí zajištěno.
Srdečně vás zveme na Chvilky s uměním. Pohodlně vás usadíme přímo do expozice, abyste si mohli vychutnat poutavé vyprávění o životě a díle Milana Langera s ředitelem GMU Františkem Zachovalem. Těšit se můžete také na výbornou kávu v příjemném prostředí galerie.
MILAN LANGER (1944–2017)
Milan Langer, vizuální umělec, performer a básník, autor úzce spjatý s Hradcem Králové a východními Čechami, jehož tvorba však přesahuje regionální rámec. Do uměleckého prostředí vstoupil koncem 60. let v souvislosti s akčním uměním v Ústí nad Orlicí a jeho okolí. Od počátku své umělecké dráhy rozvíjel vizuální poezii. V roce 1975 se přestěhoval do Hradce Králové a začal se soustavně věnovat tvorbě obrazových sérií (až do roku 2017), v rámci nichž používal především techniku sítotisku, později experimentoval s fototisky a nadále pokračoval v realizaci akcí. V 90. letech spolupracoval s hudebníky (I.R.A., MAO) a navíc pronikl do oblasti video-artu ve spojení s performancí.
Na odlehlém ostrově západně od pobřeží Irska sledujeme celoživotní přátele Pádraica (Colin Farrell) a Colma (Brendan Gleeson), kteří se ocitnou v nejednoduché situaci, když Colm nečekaně jejich přátelství ukončí. Zaskočený Pádraic, kterému pomáhá jeho sestra Siobhán (Kerry Condon) a mladík žijící na ostrově, Dominic (Barry Keoghan), usilují o obnovu přátelství a odmítají ne jako odpověď. Pádraicovy opakované snahy však jen posilují odhodlání bývalého přítele a když dá Colm zoufalé ultimátum, události rychle eskalují s šokujícími důsledky.
Vstupné 80/50 Kč*.
Během besedy s promítáním fotografií se budeme toulat jihočeskou částí Šumavy od pramene Vltavy k přehradní nádrži Lipno. Kromě nejvyšších vrcholů jihočeské části Šumavy s vyhlídkami na Alpy si prohlédneme Plešné jezero, hluboká rašeliniště a skalní útvary. Součástí besedy bude též poutavé vyprávění o historii starobylého Vimperku, Volar i menších obcí a vsí, z nichž mnohé zanikly během 2. poloviny 20. století. Vydáme se po stopách sklářů a dřevařů. Nahlédneme do světa sběratelů šumavských pověstí a lidových písní i do tvorby Karla Klostermanna.
Prostor kavárny Bio Central zaplnila tuto sobotu výstava dvou umělců. Jan Wilda, čerstvý absolvent Univerzity Ústí nad Labem ke spolupráci přizval svého vedoucího ateliéru – uznávaného umělce Jiřího Kovandu. Jejich společná výstava Pod tácky město vznikla na míru prostoru kavárny a propojuje mimo jejich prací také lidové umění s motivy krajiny Českého ráje, hospodské estetiky a laskavým humorem.
„Výstavu Pod tácky město jsme s Jiřím Kovandou pojali jako společnou reakci na prostory kavárny v Bio Central. Sešli jsme se tu asi měsíc před výstavou a rozhodli se v den vernisáže nainstalovat kresby, koláže, fotografie a objekty tak, jak se to obyčejně dělá v galerii a prostor kavárny tak i pojímat. Jedním z hlavních děl je například stovka bílých podtácků, na které jsme vytvořili kresby a koláže a poté je rozdali na stoly k prohlédnutí, použití, či zcizení,“ představuje výstavu jeden z autorů – Jan Wilda.
Základem výstavy jsou zarámované koláže, fotografie a ilustrace obou umělců s nalezenými výstřižky nebo čísly. Návštěvník tu ale najde také drátěné, po domácku vyráběné objekty dotvořené na místě různými technikami. Dále autoři připravili jakousi výstavku objektů, která evokuje parapety s pracemi dětí ze základní umělecké školy. Tato „výstavka“ ale účinně dotváří koláže na stěnách.
„Výstava vznikala nejen na míru prostoru, ve kterém je umístěna, ale také přímo v tomto prostoru. Od sobotního dopoledne Wilda s Kovandou vytvořili ze svých děl – fotografií, ilustrací, skic, koláží a různých nalezených drobností – devět vitrín – jak sami říkají. Vznikla tak výstava, která je výsledkem jejich společné diskuze a spontánní spolupráce,“ popisuje proces vzniku výstavy Ilona Mach, která výstavy v Bio Central zajišťuje.
Výstava potrvá do konce února. Je přístupná zdarma v otevíracích hodinách kavárny.
Superšpion Orson Fortune a jeho tým špičkových agentů naverbují největší hollywoodskou filmovou hvězdu Dannyho Francesca, aby jim pomohl při tajné misi, jejímž cílem je zabránit miliardáři a zprostředkovateli zbraní Gregu Simmondsovi v prodeji nové smrtící zbrojní technologie, která hrozí narušit světový řád.
· pořad vhodný pro dospělé a mládež od staršího školního věku
V digitálním planetáriu se nejprve podíváme na aktuální noční oblohu bez světelného znečištění. Následně podnikneme virtuální cestu do vesmíru. V poslední části programu zhlédneme celooblohovou filmovou projekci Kosmické srážky.
Všechny návštěvníky žádáme, aby naše zařízení nenavštěvovali s příznaky jakéhokoliv infekčního onemocnění či zvýšenou teplotou. Dodržujte pokyny pracovníků zajišťujících program, ustanovení Návštěvního řádu a aktuálně obecně platná opatření či doporučení.
Změna programu vyhrazena. Upozorňujeme, že z bezpečnostních důvodů není možné vstupovat do sálu digitálního planetária po zahájení programu.
Snížené vstupné na programy Hvězdárny a planetária v Hradci Králové je určeno pro osoby do 16 let, studenty do 26 let, držitele průkazek ZTP/P a seniory od 60 let.
Bezplatný vstup
Rozhodnutím zřizovatele jsou v období od 07. 12. 2022 do konce roku 2023 pro individuální návštěvníky programů hvězdárny a planetária stanovena následující zvýhodnění:
1) děti do 10 let a senioři nad 65 let bezplatný vstup,
2) každou první středu v měsíci bezplatný vstup.
Počet míst na programu je omezen, proto upozorňujeme, že pro bezplatný vstup je nutné mít na program platnou vstupenku (cena 0 Kč), kterou získáte bezplatně zde na tomto vstupenkovém portálu města Hradce Králové HKPoint nebo v Turistickém informačním centru na Eliščině nábřeží.
Připojte se k RM, Jinovi, SUGOVI, j-hopeovi, Jiminovi, V a Jung Kookovi ve speciálním filmovém sestřihu upraveném a zremixovaném pro velká plátna kin. Nenechte si ujít nové detailní úhly záběrů a užijte si zcela nový pohled na celý koncert BTS v Busanu.
Zazní skladby z kompletní kariéry milované skupiny, včetně hitů "Dynamite", "Butter" a "IDOL", plus první koncertní provedení písně "Run BTS" z jejich nejnovějšího alba Proof. Natočeno i pro 4DX.
Promítání v sobotu 4. února bude věnované "Light Stick Screenings", fanoušci si je mohou přinést s sebou do kina a oslavit tak koncert za použití svých světelných Army bomb.
Dvanáctiletá gymnastka Tinja se zoufale snaží zalíbit své matce, která je posedlá rodinnou image a jejíž populární blog „Krásný každodenní život“ představuje idylickou existenci jejich rodiny jako dokonalost na předměstí. Jednoho dne najde Tinja v lese zraněného ptáka, přinese si jeho podivné vejce domů, uloží ho do své postele a pečuje o něj, dokud se nevylíhne. Tvor, který se z něj vyklube, se stane jejím nejbližším přítelem a živoucí noční můrou, která Tinju žijící pod dokonalou slupkou ponoří do zvrácené reality, kterou její matka odmítá vidět. Ono je fascinujícím portrétem podstaty mateřinského instinktu, kdy se Tinja snaží vyrovnat se s opravdovým citovým poutem ke své groteskní a krvežíznivé nově nalezené rodině a zároveň se potýká s rozpadajícím se vztahem se svou vlastní náročnou matkou.
Klicperovo divadlo čekají v únoru dvě derniéry. První z nich se uskuteční ve čtvrtek 2. února, kdy divadlo naposledy odehraje slavnou komedii o touze prolomit samotu - Ženitbu.
Hradecké jazzové uskupení nChant Jazz je letos druhou kapelou, která se v rámci projektu NAHRANÍ představí v kavárně hradecké Filharmonie. Ve středu 8. února ve 20 hodin čeká na posluchače večer plný hravých melodií, okouzlujících ženských hlasů a originálních, a často i poťouchlých textů.
Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí
Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce