Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
REINER(KACE)
Program Reiner(kace) v autorském aranžmá Aidy Mujačič a dramaturgické spolupráci Pavla Straky, přetavuje melodie Karla Reinera (1910 - 1979), který byl v době 2. světové války postižen holokaustem a prošel vězněním v Terezíně, Osvětimi a Kauferingu. Základní inspirací se stalo to, že jeho melodie z terezínského představení Esther se nedochovaly v notové podobě a byly s dlouholetým časovým zpožděním rekonstruovány podle paměti v něm vystupujících herců, Další linii představuje to, že v Terezíně nemohly hudebníci využívat perfektně naladěné nástroje, ale ty se i tak stávaly vyjádřením životního smyslu, zvláště směrem k dětem. Pro ně napsal Reiner ve spolupráci s režisérem Esther a spisovatelem Norbertem Frýdem cyklus Květovaný kůň jako způsob, jak vyučovat poezii a hudbu v podmínkách, kdy židovské děti nesměly do veřejných škol. V neposlední řadě celá koncepce nezapomíná na to, že Reiner coby příslušník umělecké avantgardy 30. let pracoval s dobovou populární kulturou, byl žákem a spolupracovníkem Aloise Háby a E. F. Buriana a uvědomoval si, že hudba je součástí veřejného a politického prostředí, které hovoří jasným jazykem proti člověka svazujícímu nacionalistickému autoritářství. Spojení s hudebním světem Balkánu vychází z toho, že interpretka prožila podobný osud jako Karel Reiner v 90. letech 20. století, kdy v Bosně probíhala válka a hudba i pro ni byla nadějí a světlem. Akce se koná u příležitosti Dne holocaustu.
Vstup volný. Akce proběhne od 18.30 hodin v konferenčním sále v 5. NP knihovny.
Všichni dobří rodáci
IVANA LOUDOVÁ
Na exMezinárodní den žen (tedy 8. 3.) slavila hudební skladatelka paní Ivana Loudová narozeniny.
Tiskové zprávy
Petr Čtvrtníček jako mlok Andy v připravovaném filmu podle slavného románu Karla Čapka Válka s mloky, který letos slaví 90 let od vydání
Před 90 lety, podle dostupných údajů zřejmě v únoru 1936, vyšel slavný nadčasový román Karla Čapka Válka s mloky.
Startuje osmý ročník kávové expedice Go za Gorilou, která pomáhá ohroženým horským gorilám a popáleným dětem
Do Ugandy za gorilami v rámci expedice letos vyrazí herečka Jitka Čvančarová
V pořadí osmá expedice do rovníkového deštného pralesa východoafrické Ugandy za ohroženými horskými gorilami nazvaná Go za Gorilou! startuje v sobotu 14. března.
Kytice se vrací na jeviště Klicperova divadla
Klicperovo divadlo uvede obnovenou premiéru inscenace Kytice. Úspěšný titul, který divadlo poprvé nastudovalo před dvanácti lety, je zároveň poslední režijní prací Karla Brožka, jenž krátce po premiéře v roce 2014 zemřel. Od své původní premiéry byla inscenace uvedena už ve 168 reprízách.
Kalendárium akcí
Copyright © 2026, kulturahradec.cz. All Rights Reserved.



















































